Birinci basamağa başvuran hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri konusundaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes and behaviors of patients referring to primary care towards traditional and complementary medicine methods
- Tez No: 916587
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma ile bireylerin kolay erişim nedeniyle çok sık başvurduğu ve hasta dağılımını toplum tabanlı olarak heterojen bir şekilde yansıtabilecek olan birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran bireylerin sosyodemografik ve klinik özellikleri ile GETAT kullanımıyla ilgili tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi araştımak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.11.2023 ile 01.02.2024 tarih aralığında İstanbul ilinin Tuzla ilçesinde yer alan Hilmi Sonay Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-80 yaş arası başvuran kişilerin sosyodemografik özellikleri ve komoborditileri kaydedildli. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile ilgili tutum ve davranışlarını ölçen soru formu ve Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp tutum ölçeği (CACMAS) kullanılmıştır. Çalışmada veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Normal dağılım gösteren iki niceliksel grup değerlendirilmesinde Student t-testi,; üç ve üzeri grup karşılaştırılırken Oneway Anova testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aims to investigate the relationship between the sociodemographic and clinical characteristics of individuals applying to a primary healthcare facility—frequently preferred due to easy accessibility and reflecting a heterogeneous, community-based patient distribution—and their attitudes and behaviors regarding the use of Traditional and Complementary Medicine (TCM). Materials and Methods: Between November 1, 2023, and February 1, 2024, the sociodemographic characteristics and comorbidities of individuals aged 18-80 who applied to Hilmi Sonay Family Health Center in Tuzla district, Istanbul, were recorded. To evaluate attitudes and behaviors related to traditional and complementary medicine, the Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale (CACMAS), validated and reliability-tested in Turkish, and a related questionnaire were used. Data were collected through face-to-face interviews. The Student's t-test was used to evaluate two normally distributed quantitative groups, and the One-Way ANOVA test was applied for comparisons involving three or more groups. Pearson correlation analysis and Spearman's correlation analysis were used to assess the relationships between variables.