Özgül öğrenme güçlüğünde psikolojik sağlamlık ve sosyal desteğin çeşitli değişkenlerle incelenmesi
The examination of psychological resilience and social support in specific learning disabilities with various variables
  1. Tez No: 926454
  2. Yazar: SARE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, 7-14 yaş Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanısı olan çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde sosyal desteğin ve çeşitli değişkenlerin yordayıcı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel araştırma modeli kullanılarak yapılan araştırmanın grubunu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine devam eden ve araştırmaya katılmaya kabul eden 120 çocuk oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk ve Ergen Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Çocuk ve Ergen Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini incelemek için bağımsız örneklem t-testi ve Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Psikolojik sağlamlığın ve sosyal desteğin arasındaki ilişkisin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyonu uygulamıştır. Çocuk ve Ergen Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (ÇSDDÖ) alt boyutlarının Çocuk ve Ergen Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇPSÖ) puanları üzerindeki etkili faktörleri belirlemek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler SPSS 26.0 paket yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarımıza göre çocukların Psikolojik sağlamlık düzeyi üzerinde sosyal desteğin yordayıcı rolünde anlamlı ve güçlü pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of social support and various variables on the psychological resilience levels of children aged 7-14 diagnosed with Specific Learning Disabilities (SLD). The study employed a correlational research model, and the sample consisted of 120 children attending Special Education and Rehabilitation Centers who agreed to participate in the study. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Child and Adolescent Psychological Resilience Scale,”and“Child and Adolescent Social Support Assessment Scale.”To analyze the effects of independent variables on dependent variables, independent sample t-tests and Kruskal-Wallis tests were conducted. Pearson correlation analysis was applied to examine the relationship between psychological resilience and social support. To determine the influential factors of the sub-dimensions of the“Child and Adolescent Social Support Assessment Scale”(CASSAS) on the“Child and Adolescent Psychological Resilience Scale”(CAPRS) scores, multiple regression analysis was performed. All analyses were conducted using SPSS 26.0 software. The results of the study revealed a significant and strong positive relationship between social support and psychological resilience levels in children (r = .514, p < .01).