Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir adlı eserindeki cümlelerde unsur dizilişi ve kuruluş ilişkisi
Element arrangement and organisation relationship in sentences in Ahmet Hamdi Tanpınar's Five Cities
- Tez No: 926463
- Danışmanlar: PROF. DR. MERTOL TULUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu tezde, Özen- Nesne -Yüklem dizilişine sahip olduğu ifade edilen Türkçede cümle öğelerinin olası dizilişlerini tespit etmek üzere Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir adlı eserindeki 2400 cümle ele alınmıştır. Cümle yaygın kabule bağlı olarak beş üyeli bir küme kabul edilerek matematikteki permütasyon formülüne göre olası dizilişler hesaplanmış ve 325 olarak tespit edilmiştir.Buna göre Tanpınar'ın Beş Şehir adlı esasında bu durumun gerçekleşme düzeyi ve dışında gelişen yapılar örneklenmeye çalışılmıştır. He rögenin bir kez kullanıldığı, tek yüklemli, cümleler düz kuruluşlu ve çok ögeli ve yüklemli cümleler de karma kuruluşlu cümle olarak adlandırılmış ve çözümlemeler gösterilmiştir. Bu bakımdan Türkçenin cümle üretmede benimsediği dizilişler ve ögelerin bir araya geliş ilişkilerine göre kuruluş ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2400 sentences in Ahmet Hamdi Tanpınar's Beş Şehir (Five Cities) were analysed in order to determine the possible sequences of sentence elements in Turkish, which is stated to have a Subject-Object-Predicate sequence. Depending on the common acceptance, the sentence was accepted as a set with five members and the possible sequences were calculated according to the permutation formula in mathematics and found to be 325. Accordingly, the level of realisation of this situation in Tanpınar's Beş Şehir (Five Cities) and the structures developing outside of it were tried to be exemplified. The sentences with a single predicate, in which the element is used only once, are called plain sentences and sentences with multiple elements and predicates are called mixed sentences and analyses are shown. In this respect, it has been tried to reveal the formation according to the sequences adopted by Turkish in producing sentences and the relations of the elements coming together.