Öğretmen, öğrenci görüşlerine ve satış miktarlarına göre en çok tercih edilen 8-10 yaş çocuk kitaplarının estetik ölçütler bağlamında incelenmesi
Analysis of the most preferred 8-10 years old children's books in the context of aesthetic criteria according to teacher and student opinions and sales quantities
  1. Tez No: 926464
  2. Yazar: ÜMRAN GÜRLEK CANIBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE URFALI DADANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çocuk edebiyatı ve estetik arasında, çocuğun duyusal, düşünsel ve duygusal gelişimini destekleyen önemli bir bağ bulunmaktadır. Estetik, sadece güzellik veya görsellik değil, aynı zamanda bir eserin anlam taşıyan unsurlarıyla bireyde yarattığı etkiyi de kapsar. Çocuk edebiyatı, bu estetik boyutuyla çocuklara hem sanatsal bir duyarlılık kazandırır hem de onların dünyayı anlamlandırmalarına yardımcı olur. Hem dilsel hem de görsel açıdan zenginleştirilmiş kitaplar, çocukların kitapla daha derin bir bağ kurmalarına ve estetik değerler üzerinden dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Bu nedenle, çocuk edebiyatının estetik boyutu, çocukların gelişiminde sanatsal bir rehber olarak önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada öğretmenlerin önerdiği üç çocuk kitabı, öğrencilerin en çok beğendiği üç çocuk kitabı ve en çok satan üç çocuk kitabı olmak üzere toplamda dokuz kitap incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden 'durum çalışması' benimsenmiştir. Bu yöntem, çocuk edebiyatı kitaplarının estetik ölçütler bağlamında incelenmesini sağlamış ve bu inceleme süreci iki aşamada gerçekleştirilmiştir: İlk aşamada, öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak çocuk edebiyatı kitapları ile ilgili temel veriler toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği, araştırmacıya esnek bir yapı sunmuş, katılımcıların detaylı görüşlerini ortaya koymasına olanak tanımıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve bu analiz sonucunda değerlendirilmek üzere spesifik kitaplar seçilmiştir. İkinci aşamada, ilk aşamanın sonuçlarına dayanılarak belirlenen çocuk kitapları, estetik ölçütler içeren bir Esra Koca, Çocuk Edebiyatındaki Estetik Ölçütlere Yönelik Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı yardımıyla değerlendirilmiştir. Rubrik, dilsel ve görsel estetik, içerik uygunluğu, yaratıcılık gibi kriterleri kapsayarak derinlemesine bir analiz yapılmasını sağlamıştır. Bu analizler sonucu incelenen eserler bazı ölçütler açısından yetersiz olsa da genel puanlama açısından belirlenen estetik ölçütler çerçevesinde“iyi”olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an important link between children's literature and aesthetics that supports the sensory, intellectual and emotional development of children. Aesthetics encompasses not only beauty or visuality, but also the effect of a work on the individual with its meaningful elements. Children's literature, with this aesthetic dimension, both gives children an artistic sensitivity and helps them make sense of the world. Books that are enriched both linguistically and visually help children establish a deeper bond with the book and understand the world through aesthetic values. Therefore, the aesthetic dimension of children's literature has an important place as an artistic guide in children's development. In this study, a total of nine books were analysed: three children's books recommended by teachers, three children's books that students liked the most and three best-selling children's books. In the study, 'case study', one of the qualitative research methods, was adopted. This method enabled the examination of children's literature books in the context of aesthetic criteria and this examination process was carried out in two stages: In the first stage, basic data about children's literature books were collected by taking the opinions of teachers and students. The semi-structured interview technique provided the researcher with a flexible structure and allowed the participants to reveal their detailed views. The collected data were analysed by content analysis method and specific books were selected to be evaluated as a result of this analysis. In the second stage, the children's books selected on the basis of the results of the first stage were evaluated with the help of Esra Koca, Analytical Rubric for Aesthetic Criteria in Children's Literature. The rubric provided an in-depth analysis by covering criteria such as linguistic and visual aesthetics, content appropriateness and creativity. As a result of these analyses, although the works examined were inadequate in terms of some criteria, they were evaluated as 'good' within the framework of the aesthetic criteria determined in terms of general scoring.