Kurumsal yönetimin gönüllü açıklama üzerindeki etkisi: Yönetim kurulu ve denetim komitesinin özellikleri
The impact of corporate governance on voluntary disclosure: Characteristics of the board of directors and audit committee
  1. Tez No: 926471
  2. Yazar: TALHA GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletme çalışanlarının kişisel çıkarlarını veya büyük hissedarların menfaatlerini maksimize etme isteği, işletmelerin gerçek performansını gizlemesine yol açmış ve bu durum, finansal piyasaların şeffaflığını ve güvenilirliğini azaltarak asimetrik piyasalara neden olmuştur. Piyasalarda yatırımcı güvenini artırmak ve yetersiz yönetim politikalarını güçlendirmek amacıyla kurumsal yönetim kavramı geliştirilmiştir. Ayrıca, güven ve şeffaflığın sağlanmasında yalnızca finansal tablo bilgilerinin değil, bu bilgileri tamamlayan ve ek açıklamalar sunan gönüllü beyanların da önemli olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Kamu Aydınlatma Platformu'nda yer alan şirketlerin yönetim kurulu ve denetim komitesi yapısı ile üye özelliklerinin gönüllü açıklamalar üzerindeki etkisini analiz etmektir. Araştırma kapsamında, 2010-2020 yılları arasındaki 913 firma-yıl gözlemine ait veriler, panel veri analiz yönetimi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sürecinde, temel model olarak yönetim kurulu ve denetim komitesinde sürekli değişkenler olan kadın üye oranı, bağımsız üye oranı, yaş ortalaması, üyelerin eğitim seviyesi oranı, yabancı üye oranı, üyelerin mesleki uzmanlık üye oranı ve toplanma sıklığı oranı ile bağımlı değişken olan gönüllü açıklama oranı üzerindeki etkileri analiz edilecektir. Ek analizde de bu değişkenler kategorik olarak eklenmiştir. Çalışma sonucunda, yönetim kurulunda lisans ve yüksek lisans mezunu üyelerin oranı ile gönüllü açıklama oranı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Üyelerin yaş ortalaması ile gönüllü açıklama oranı arasında da benzer şekilde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Denetim komitesi bağlamında ise, kadın üyelerin, doktora ve yüksek lisans mezunlarının, lisans mezunlarının, bağımsız üyelerin ve muhasebe mesleki deneyimine sahip üyelerin oranları ile gönüllü açıklama oranı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Ayrıca, denetim komitesinin toplanma sıklığı ile gönüllü açıklama oranı arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ek analiz sonuçları temel modelin sonuçlarıyla büyük ölçüde benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The desire to maximise the personal interests of business employees or the interests of large shareholders has led businesses to conceal their true performance, which has led to asymmetric markets by reducing the transparency and reliability of financial markets. The concept of corporate governance has been developed in order to increase investor confidence in the markets and to strengthen inadequate governance policies. In addition, it has been observed that not only financial statement information but also voluntary disclosures that complement this information and provide additional explanations are important in ensuring trust and transparency. The purpose of this study is to analyse the effect of board of directors and audit committee structure and member characteristics on voluntary disclosures in companies listed on the Public Disclosure Platform. Within the scope of the study, the data of 913 firm-year observations between 2010 and 2020 are analysed using panel data analysis method. In the analysis process, as the basic model, the effects of continuous variables such as the ratio of female members, the ratio of independent members, the average age, the ratio of education level of members, the ratio of foreign members, the ratio of professional expertise of members and the ratio of meeting frequency on the dependent variable voluntary disclosure rate will be analysed. In the additional analysis, these variables were added categorically. The study reveals that there is a positive and significant relationship between the ratio of bachelor's and master's degree graduates on the board of directors and the voluntary disclosure rate. Similarly, a positive and significant relationship was found between the average age of the members and the voluntary disclosure rate. In the context of the audit committee, a positive and significant relationship was observed between the proportion of female members, doctorate and master's degree graduates, bachelor's degree graduates, independent members and members with accounting professional experience and the voluntary disclosure rate. In addition, there is a positive and significant relationship between the frequency of audit committee meetings and the voluntary disclosure rate. The results of the additional analysis are broadly similar to the results of the base model.