MPTCP path selection and learning-based performance evaluation
MPTCP için yol seçimi ve öğrenme tabanlı performans değerlendirme
  1. Tez No: 926472
  2. Yazar: SHADI BIKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Video akışı, özellikle Netflix, YouTube ve Twitch gibi platformların yükselişiyle birlikte dijital içerik tüketiminin en popüler biçimlerinden biri haline geldi. Akış günlük hayata daha fazla entegre olduğundan, yüksek kaliteli bir deneyime yönelik beklentiler önemli ölçüde arttı. İçerik sağlayıcıları için olağanüstü bir akış deneyimi sunmak yalnızca rekabetçi bir gereklilik değil, aynı zamanda giderek kalabalıklaşan bir dijital ortamda kullanıcı katılımını ve memnuniyetini sürdürmenin de anahtarıdır. Bu tez kapsamında, video içeriği akışı sırasında kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlayan MPTCP ve SDN teknolojilerine sahip bir video akışı mimarisi tasarladık. Bu hedefe ulaşmak için ilk adım olarak, Genetik Algoritmayı kullanarak bir yol seçimi yaklaşımı geliştirdik. Daha sonra, video istemcilerinin deneyim kalitesini artırmak için hizmet farklılaştırması ve dayanıklılık geliştirmesi gerçekleştirdik. İkinci adım olarak, bir kullanıcının çeşitli ağ koşullarında video içeriği akışı sırasında yaşayabileceği deneyimin kalitesini değerlendirmek için bir Derin Takviyeli Oğrenme (DTO) modeli geliştirdik. Önerilen yol seçimi yaklaşımının kullanıcı deneyimini belirgin şekilde iyileştirdiğini ve kullanıcı sınıfları için vaat edilen hizmeti sağlayabildiğini gözlemledik. Ayrıca geliştirilen DTO modeli farklı ağ koşulları altında kullanıcı deneyiminin kalitesini başarılı bir şekilde tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
Video streaming has become one of the most popular forms of digital content consumption, especially with the rise of platforms such as Netflix, YouTube, and Twitch. Since streaming has become more integrated into daily life, the expectations for a high-quality experience have grown significantly. For content providers, delivering an exceptional streaming experience is not only a competitive necessity but also a key to maintaining user engagement and satisfaction in an increasingly crowded digital landscape. In the scope of this thesis, we have designed a video streaming architecture with Multipath TCP (MPTCP) and Software Defined Networking (SDN) technologies that aim to enhance user experience while streaming video content. As the first step to achieving this target, we have developed a path selection approach using the Genetic Algorithm. Later, we performed service differentiation and durability enhancement in order to increase the quality of experience of the video clients. As the second step, we have developed a Deep Reinforcement Learning model to estimate the quality of experience a user can have while streaming video content in various network conditions. We have observed that the proposed path selection approach noticeably improved the user experience and can provide the promised service for user classes. Moreover, the developed DRL model successfully predicts the user quality of experience under different network conditions.