Lateral epikondilit tedavisinde farklı şiddette yapılan perküsyon uygulamalarının etkinliğinin incelenmesi: Randomize karşılaştırmalı çalışma
Examining the effectiveness of percussion therapy at different intensities in the treatment of lateral epicondylitis: A randomized comparative study
  1. Tez No: 926476
  2. Yazar: ERDAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, lateral epikondilitli olgularda farklı frekanslarda yapılan perküsyon uygulamasının ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, çeviklik ve fonksiyonellik üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya ilk kez unilateral lateral epikondilit tanısı almış, 18-65 yaş arası, profesyonel sporcu olmayan, ortopedik, nörolojik ve metabolik rahatsızlığı olmayan 50 olgu katılmıştır. Bu olguların 44'ü tedavi ve değerlendirme sürecini tamamlamıştır. Olgular tabakalı randomizasyon yöntemi ile dört gruba rastgele ayrılmıştır. Tedaviye dahil edilen tüm gruplardaki olgulara TENS, ultrason ve egzersiz programı uygulanmıştır. Grup 1 hariç tutularak diğer üç grupta yer alan olgulara Hypervolt® el tipi perküsyon cihazı ile 30 Hz/ 40 Hz/ 53 Hz. frekanslarında her seans 5 dakika perküsyon uygulaması yapılmıştır. Tüm olgular 15 seans tedaviye alınmış, tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi bitiminden 3 hafta ve 9 hafta sonra değerlendirilmiştir. Değerlendirmede demografik bilgiler, 1-maksimum tekrar kuvveti, kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığının gonyometrik ölçümü, vizüel analog skala, Nelson el reaksiyon testi, hasta bazlı tenisçi dirseği değerlendirmesi, kol, omuz ve el yeti yitimi hızlı anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of percussion application at different frequencies on pain, range of motion, muscle strength, agility and functionality in patients with lateral epicondylitis. Fifty patients who were diagnosed with unilateral lateral epicondylitis for the first time, aged between 18-65, were not professional athletes and had no orthopedic, neurological or metabolic disorders. Forty four of these patients completed the treatment and evaluation process. The patients were randomly divided into four groups with the stratified randomization method. TENS, ultrasound and an exercise program were applied to all patients in the groups included in the treatment. Excluding Group 1, patients in the other three groups were applied percussion with a Hypervolt® hand-held percussion device at 30 Hz/ 40 Hz/ 53 Hz frequencies for 5 minutes each session. All patients received 15 sessions of treatment and were evaluated before, after, 3 weeks and 9 weeks after the end of treatment. Demographic information, 1-maximum repetition strength, grip strength, goniometric measurement of range of motion, visual analog scale, Nelson hand reaction test, patient-based tennis elbow assessment, arm, shoulder and hand disability quick questionnaire were used in the evaluation.