Lisansüstü öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme düzeyleri
Self-directed learning levels of graduate students
- Tez No: 926478
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER, PROF. DR. GÜLDEN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisansüstü öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme yeterliliklerinin ne düzeyde olduğunu incelemektir. Bu kapsamda eğitim düzeyi, enstitü ve bölüm farklılıkları, eğitim aşaması ve ALES puan türü ile öz-yönelimli öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca sosyo-demografik ve ekonomik değişkenlerin bu düzeyler üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Bireylerin kendi öğrenme süreçlerini yönlendirmedeki becerileri, bugün akademik ve profesyonel başarının anahtarı haline gelmiştir. Bu bağlamda, öz-yönelimli öğrenme becerileri, bireysel gelişimi desteklemekle kalmaz, ayrıca toplumun sürekli değişen bilgi ve beceri taleplerine bireyin ayak uydurmasını da sağlar. Aktif öğrenme faaliyetleri içinde yer alan bireyler olan lisansüstü öğrenciler düşünüldüğünde ise, bu beceriler mevcut olsa da bunların düzeyini ve buradaki etkin faktörleri bilmek, bu becerilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında yardımcı olabilir. Nicel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilen bu araştırmada veriler, 2023 yılı Ekim-Aralık ayları arasında Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki 385 lisansüstü öğrenci üzerinden çevrimiçi yolla toplanmıştır. Veri toplama araçları, araştırmacının geliştirdiği Kişisel Bilgiler Formu ve Fisher vd.'nin (2001) geliştirip Şahin ve Erden'in (2009) Türkçeye uyarladığı“Öz-Yönetimli Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği”(ÖYÖHÖ)'dir. Analizlerde SPSS Statistics 26 kullanılmıştır. Araştırma, öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme düzeylerinin yüksek olduğunu, ancak bunun enstitü, ALES puan türü ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermiştir. Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencilerinin, diğer enstitü öğrencilerine göre daha düşük; eşit-ağırlık öğrencilerininse, sayısal öğrencilerine göre daha düşük puan aldığı görülmüştür. Son olarak, çocuk sahibi olma durumunun öz-yönelimli öğrenme becerilerini olumlu etkilediği ve çocuk sahibi olanların, olmayanlara göre daha yüksek puan aldığı bulunmuştur Bulgular, öz-yönelimli öğrenmenin bu değişkenlerle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu becerilerin geliştirilmesine yönelik planlanacak stratejilerde, bireysel ve sosyo-demografik özelliklerin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the self-directed learning levels of graduate students. Therefore, these levels' relationships with education level, graduate school and department differences, education stage, and ALES (Academic Personnel and Postgraduate Education Entrance Exam) score type were examined. Also, the effects of socio-demographic and economic variables on these were also evaluated. Today, individuals' ability to direct their own learning processes has become the key to academic and professional success. Thus, self-directed learning skills not only support individual development but also enable individuals to keep pace with the ever-changing knowledge and skill demands of society. Considering graduate students as individuals involved in active learning activities, although they may already have self-directed learning skills, discovering their levels and the influencing factors can benefit the development and dissemination of these skills. In this quantitative research, data were collected online from 385 graduate students at Ankara University, Hacettepe University, and Middle East Technical University between October and December of 2023. The data collection tools were the Personal Information Form developed by the researcher and the“Self-Directed Learning Readiness Scale”(SDLRS) developed by Fisher et al. (2001) and adapted into Turkish by Şahin and Erden (2009). SPSS Statistics 26 was utilized in the analysis. The study showed that the students' levels of self-directed learning were high, but this significantly varied depending on the graduate school, ALES score type, and status of having children. Accordingly, the students at the Graduate School of Social Sciences scored lower than the other students, while the Turkish-Math students scored lower than the Math-Science students. Lastly, having children was found to have a positive effect on self-directed learning skills, and those with children scored higher than those without children. The findings have revealed that self-directed learning is closely related to these variables. It is recommended that individual and socio-demographic characteristics should be taken into consideration in the strategies to be planned for the development of these skills.