Cemil Meriç'te ilim ve ideoloji
The Science and the ideology of Cemil Meriç
  1. Tez No: 92648
  2. Yazar: GÜLSER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Düşünce dünyasına bakıldığında, ilim ve ideolojinin, asırlardan beri bu alanın temel konulan arasında yer aldığını görürüz. Pek çok düşünce adamı, bu konulardan yalnızca birini, diğer pek çok düşünce adamı ise her ikisini kendisine konu edinip, bu alanda çeşitli araştırmalar yapmıştır. Her düşünce adamı, ilim ve ideolojiyi, kendi istek, ihtiyaç, inanç ve değerlerine göre ele alıp incelemişlerdir. Biz bu araştırmamızda, düşünce dünyasının sınırlan oldukça geniş olan bir düşünce adamının, Cemil Meric'in, ilim ve ideolojiye yaklaşımı üzerinde durup, onun bakış açısı içinde ilim ve ideolojiyi anlamaya, tanımlamaya çalıştık. Ona göre ilmin ve ideolojinin niteliklerini ve fonksiyonlannı tespit etmedeki amacımız ise, ilim ve ideoloji kavramlannının tanımlanın daha açık ve anlaşılır bir hale getirmektir. Bunun yanında, bu araştırmayı yapmamızda asıl gaye olan, Cemil Meric'e göre ilim ve ideolojinin karşılaştınlması, aynlan ve birleşen yönlerinin tespiti, ilim ve ideolojinin tanımlanndan, niteliklerinden ve fonksiyonlarından hareketle sağlanmaya çalışılmıştır. Gerek ilim ve ideolojinin tanımını, niteliklerini, fonksiyonlannı tespit ederken, gerekse ilim ve ideolojinin karşılaştırmasını yaparken, Cemil Meric'in düşüncelerinin felsefi bir boyut içerisinde ele alıp incelemeye çalıştık. Türk düşünce tarihi içinde, güçlü hafızası, uyanık şuuru, sınırsız çalışma azmi ve hoşgörüsüyle ayn bir yere sahip olan Cemil Meric'in ilim ve ideoloji hakkındaki görüşlerini incelemenin, Türk düşünce dünyasına az da olsa bir katkısı olacağını düşünerek, bu konuyu kendimize çalışma alanı olarak seçtik. Bunun dışında, bu araştırmaya, Cemil Meriç gibi bir hocanın, bizim kişisel düşünce dünyamıza sağlayacağı katkılan da göz önünde bulundurarak başladığımızın bilinmesinde fayda olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT When looked at the world of ideas, we see that science and ideology have taken place among the basic subjects of this field for ages. A number of men of ideas chose only one of these issues as a subject matter for themselves to study and others chose both of them, and they made investigations in this field. Every man of ideas took up and studied science and ideology from the point of view of their own needs, desires, beliefs and judgement of values. In this study, we dwelled on Cemil Meriç's approach to science and ideology, and tried to understand and describe science and ideology from his paint of view. Our purpose in determining the qualifications and functions of science and ideology according to him is to make the definitions of the concepts of science and ideology clearer and more comprehensible. Besides, we aimed at comparing and contrasting the concepts of science and ideology with Cemil Meriç's approach considering the definitions, qualifications and functions of science and ideology. We dealt with Cemil Meriç philosophically and studied him in this respect whether determining the definitions, qualifications and functions of science and ideology or making a comparison between them. Thinking that studying the views of Cemil Meriç, who lies in a distinguished level with his powerful memory, awakened conscience, continuous working desire and tolerance, will contribute to the world of Turkish ideas we preferably chose this issue as a field to study. Except this, we believe, it will be useful, to be known that we have begun this study taking in to consideration that a teacher like Cemil Meriç will supply additions to our individual ideaworld.