Futbol taraftarı spor bilimleri öğrencilerinin psikolojik bağlılık ve saldırganlık davranışlarının marka sadakati bağlamında incelenmesi
Examination of psychological commitment and aggression behaviors of football fan sports science students in the context of brand loyalty
  1. Tez No: 926491
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu araştırma spor bilimleri fakültesindeki futbol taraftarı öğrencilerin psikolojik bağlılık ve saldırganlık davranışlarının marka sadakati açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi oluştururken, örneklem grubunu ise nicel araştırmalarda sıklıkla kullanılan olasılıklı örnekleme yöntemlerinden biri olan, basit tesadüfi örneklem yöntemine göre seçilen spor bilimleri fakültesindeki 437 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Güçlü ve Şanlı (2013) tarafından geliştirilen sporda seyirci saldırganlığı ölçeği, Tekin (2020) tarafından geliştirilen marka sadakati ölçeği ve geçerlilik-güvenilirlik çalışması Bozgeyikli ve arkadaşları (2018) tarafından yapılan taraftar psikolojik bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için SPSS-22 ve AMOS-24 paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinden önce normallik varsayımları incelenmiş ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. İkinci aşamada doğrulayıcı faktör analizi (DFA), parametrik testlerden T-Testi ve Anova testleri, değişkenler arası ilişkiyi belirlemek amacıyla pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın kavramsal yapısını temsil eden kuramsal model için yol (path) analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bağımsız değişkenlerden cinsiyet, yaş, bölüm, taraftarı olunan takım, sporcu lisansı, spor yapma durumu, haftalık maç takibi, kombine bilet, maçlara katılım şekli, taraftar derneğine üyelik ve lisanslı ürün değişkenlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Yol analizi sonuçlarına göre; marka sadakatinin taraftar psikolojik bağlılık ve taraftar saldırganlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the psychological commitment and aggression behaviors of football fan students in the faculty of sport sciences in terms of brand loyalty. While the universe of the study consists of Gaziantep University and Hatay Mustafa Kemal University, the sample group consists of 437 students in the faculty of sports sciences who were selected according to the simple random sampling method, which is one of the probability sampling methods frequently used in quantitative research. Personal information form, audience aggression scale in sports developed by Güçlü and Şanlı (2013), the brand loyalty scale developed by Tekin (2020), the study o validity and reliability, the fan psychological loyalty scale conducted by Bozgeyikli and his colleagues is used as a data collection tool in research. SPSS-22 and AMOS-24 package programs is used to analyze the collected data. In the research, normalities were examined before data analysis and it was determined that it showed a normal distribution. In the second stage, confirmatory factor analysis (CFA), parametric tests such as t-test and Anova tests, and correlation test were used to determine the relationship between variables. Path analysis was conducted for the theoretical model that represents the conceptual structure of the research. According to the results of the research, it has been determined that there are statistically significant differences in the independent variables of gender, age, department, fan team, athlete license, sports participation status, weekly match follow-up, season-pass ticket, match attendance type, membership to fan association and licensed product. According to the results of the path analysis, it is concluded that brand loyalty has a direct effect on fan psychological loyalty and fan aggression.