Meme kanserli hastaların aile dayanıklılığı, etkileyen etmenler ve dayanıklılığın yaşam kalitesi ile ilişkisi
Family resilience of breast cancer patients, influencing factors and the relationship of resilience with quality of life
- Tez No: 926494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KALKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet Meme Kanserli Hastaların Aile Dayanıklılığı, Etkileyen Etmenler ve Dayanıklı-lığın Yaşam Kalitesi ile İlişkisi Amaç: Araştırma, meme kanserli hastaların aile dayanıklılığını ve dayanıklılığı etkileyen etmenleri belirlemeyi, ayrıca ailenin dayanıklılığının hastanın yaşam kali-tesi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu tanımlayıcı araştırma, 01 Haziran 2023 ile 01 Haziran 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde, meme cerrahisi geçiren 208 hasta ve her biri-nin bakımını üstlenen bir aile üyesiyle yapılmıştır. Veriler,“Hasta Birey Tanıtım Formu,”“Bakım Verici Aile Üyesi Tanıtım Formu,”“WHO Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu”ve“Aile Yılmazlığı Değerlendirme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Family Resilience in Breast Cancer Patients, Influencing Factors, and Its Rela-tionship with Quality of Life Objective: This study aims to determine the family resilience of breast cancer pati-ents, identify the factors influencing resilience, and examine the relationship between family resilience and patients' quality of life. Method: This descriptive study was conducted between June 1, 2023, and June 1, 2024, at a university hospital with 208 patients who underwent breast surgery and their primary caregiving family members. Data were collected using the“Patient Demographic Form,”“Caregiving Family Member Demographic Form,”“WHO Quality of Life Scale-Short Form,”and the“Family Resilience Assessment Scale.”Data were analyzed using SPSS 23.0, with percentage distributions, t-tests, ANO-VA, Kruskal-Wallis, and Pearson correlation analyses.