Üniversite lisans öğrencilerinin sigara kullanımlarının ve dumansız kampüs politikalarına uyumlarının incelenmesi
Cigarette use and compliance with smoke-free campus policies among undergraduate students
- Tez No: 926509
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. PERİHAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dumansız Üniversite politikası ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını sigara kullanımını esas alarak değerlendirmektir. Çalışma, öğrenciler arasında sigara içme sıklığını, sigarayı bırakma durumlarını, politika hakkındaki bilgilerini, tütün politikalarına uyum seviyelerini ve tütün kontrol önlemlerine yönelik tutumlarını araştırmayı hedeflemektedir Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde yapılan kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya toplamda 315 öğrenci katılmıştır. Veri toplama; demografik bilgiler, sigara içme alışkanlıkları, tütün yasaklarına uyum ve bu politikalara yönelik tutumlar hakkında sorular içeren elektronik anket yoluyla yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %73,7'si kadın, %26,3'ü erkektir. Katılımcıların %16,2'si aktif sigara içicisi, %5,7'si eski sigara içicisinden oluşmaktadır. Erkeklerin %16,9'u sigara içmekte iken, kadınların %15,9'u sigara içmektedir (p> 0,05). Sigarayı bırakma konusunda en yaygın bildirilen neden sağlık endişeleriydi; eski içicilerin %66,7'si bunu birincil motivasyonları olarak belirtmiştir. Katılımcıların %87,6'sı üniversitenin dumansız kampüs politikasından haberdar olduklarını bildirmiştir. Tütün yasaklarına uyum açısından, sigara içenlerin genel olarak orta düzeyde uyum gösterdiği, sigara içenlerin %54'ünün sigara yasağına uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate students' knowledge, attitudes, and behaviours regarding the Smoke-Free University policy, focusing on cigarette use. The main objectives were to determine smoking prevalence, assess cessation status, evaluate policy awareness, examine compliance, and explore attitudes toward tobacco control measures. Materials and Methods: This study is a cross-sectional analysis conducted at Sağlık Bilimleri University. A total of 315 students participated in the study. Data were collected through a questionnaire distributed electronically, which included questions on demographic information, smoking habits, compliance with anti-smoking policies, and students' attitudes toward these policies. Results: Among the participants, 73.7% were female, and 26.3% were male. 16.2% of participants were current smokers, 5.7% were ex-smokers. Among males, 16.9% were smokers, while 15.9% of females reported smoking, (p> 0.05). The most commonly reported reason for quitting smoking was health concerns (66.7%). Additionally, 87.6% of participants reported being aware of the university's smoke-free policy. Smokers generally showed moderate compliance, with 54% adhering to the smoking ban.