Ebeveyn destek programları için çocuğu 0-6 yaş arasında olan ebeveynlerin geliştiren bakım çerçevesinde ebeveynlik ihtiyaçlarını belirleme çalışması (Adalar/İstanbul örneği)
A study to identify the parenting needs of parents with children aged 0-6 years within the framework of nurturing care for parent support programs (Islands/ İstanbul example)
- Tez No: 926508
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada ebeveyn destek programları için çocuğu 0-6 yaş arasında olan ebeveynlerin geliştiren bakım çerçevesinde destek ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn görüşleri ve öğretmenlerin önerileri incelenmiştir. Araştırma nitel bir çalışma olup derinlemesine mülakat yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Adalar (İstanbul) ilçesinde ikamet edip amaca yönelik örneklem yoluyla seçilen 20 ebeveyn ve Adalar ilçesi okul öncesinde görev yapan 10 öğretmen araştırmaya dahil edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analiz ile MAXQDA 2024 programında analiz edilmiştir. Bulgularda ebeveynlerin yaşadıkları zorluklar/ihtiyaçlar ve öğretmenlerin önerileri geliştiren bakım çerçevesinde tema ve kategorilere ayrılarak kodlar oluşturulmuştur. Sağlık hizmetlerine erişilebilirlik/tedavi, sağlıklı ve dengeli beslenmede sorun yaşama, kitap okumayı ihmal etme, çocuğunu yeteneğine göre yönlendirebilme, çocuk gelişimine yönelik destek talebi, çocuk ile etkili iletişime yönelik destek talebi, güvenlik endişesi, kurumsal destek talebi ve psikolojik destek talebi kodları öne çıkmaktadır. Geliştiren bakım bileşenleri çerçevesinde; ebeveynlerin destek ihtiyaçları doğrultusunda kapsayıcı destek hizmetler, öğretmenlerin önerileri doğrultusunda ise duyarlı-karşılık verici bakım teması dikkat çekmektedir. Bu bulgular, destek programlarının kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir bir şekilde tasarlanmasının önemini vurgulamakta ve kültür vb. durumların göz önünde bulundurularak tüm grupların ihtiyaçlarına uygun içeriklerin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, parents' views and teachers' suggestions for parent support programs for the support needs of parents whose children are between 0-6 years old within the framework of developing care were examined. The research is a qualitative study and data were obtained through in-depth interviews. Twenty parents residing in Adalar (Istanbul) district and selected through purposive sampling and 10 teachers working in pre-school in Adalar district were included in the study. The data obtained were analyzed by content analysis in MAXQDA 2024 program. In the findings, the difficulties/needs experienced by the parents and the suggestions of the teachers were divided into themes and categories within the framework of developing care and codes were created. The codes of accessibility to health services/treatment, having problems in healthy and balanced nutrition, neglecting to read books, being able to guide their child according to their ability, demand for support for child development, demand for support for effective communication with the child, security concerns, demand for institutional support and demand for psychological support stand out. Within the framework of nurturing care components, the theme of inclusive support services in line with the support needs of parents and the theme of responsive-compensatory care in line with the suggestions of teachers stand out. These findings emphasize the importance of designing support programs in an inclusive, accessible and sustainable manner, and show that content appropriate to the needs of all groups should be developed by taking into account situations such as culture, etc.