Kronik ruhsal hastalığı olan ve olmayan kadınların meme kanserine ilişkin bilgi, tutum ve farkındalıklarının karşılaştırılması: Kesitsel bir çalışma
Comparison of knowledge, attitudes and awareness of women with and without severe mental illness regarding breast cancer: A cross-sectional study
- Tez No: 926515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVECEN ÇELİK İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Müyesser AŞGIN CİRİT, Kronik Ruhsal Hastalığı Olan ve Olmayan Kadınların Meme Kanserine İlişkin Bilgi, Tutum ve Farkındalıklarının Karşılaştırılması: Kesitsel Bir Çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Enstitü Anabilim Dalı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2025. Bu araştırmada, kronik ruhsal hastalığı olan ve olmayan kadınların meme kanserine yönelik bilgi, tutum ve farkındalıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma karşılaştırmalı, tanımlayıcı ve kesitsel bir tiptedir. Araştırma Mart 2024 ve Aralık 2024 tarihleri arasında Zonguldak Kdz. Ereğli'deki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı kronik ruhsal hastalığı olan 109 kadın ile, Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı kronik ruhsal hastalığı olmayan 109 kadının katılımı ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın verileri toplanırken Kişisel Bilgi Formu ve Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için parametrik testlerden faydalanılmıştır. Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği toplam puan ortalaması kronik ruhsal hastalığı olan kadınlarda 0.61±0.67 iken kronik ruhsal hastalığı olmayan kadınlarda 1.05±0.61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Müyesser AŞGIN CİRİT, Comparison of Knowledge, Attitudes and Awareness of Women with and without Severe Mental Illness Regarding Breast Cancer: A Cross-Sectional Study, Zonguldak Bulent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Department of Nursing Institute, Mental Health and Disease Nursing, Master's Thesis, Zonguldak, 2025. The aim of this study is to compare the knowledge, attitudes and awareness of women with and without severe mental illness towards breast cancer. This study is a comparative, descriptive and cross-sectional type. The study was conducted between March 2024 and December 2024 with the participation of 109 women with severe mental illnesses registered at the Karadeniz Ereğli State Hospital Community Mental Health Center affiliated to the Zonguldak Provincial Health Directorate and 109 women without severe mental illnesses registered at the Fikri Oğuz Family Health Center. This study data was collected using the 'Personal Information Form' and the 'Breast Cancer Awareness Scale'. Parametric tests were used to analyze the data. The total mean score of the Breast Cancer Awareness Scale was determined as 0.61±0.67 in the Community Mental Health Center group and 1.05±0.61 in the Family Health Center group.