Algılanan kurumsal itibar ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün incelenmesi
An examination of the mediating role of psychological resilience on the relationship between perceived corporate reputation and work alienation
  1. Tez No: 926529
  2. Yazar: İSMAİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin görev yaptıkları okulların itibarına ilişkin algıları ile işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, bu ilişkide öğretmenlerin psikolojik dayanıklılıklarının aracı rolü olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini Kütahya ili ve ilçelerinde bulunan resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 377 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri üç farklı ölçek kullanılarak elde edilmiş ve toplanan veriler Jamovi 2.3.28 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers perceptions of the reputation of the schools where the work and their work alienation levels, and to determine whether teachers psychological resilience plays a mediating role in this relationship. The sample of the study consisted of 377 teachers working in public and private kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in Kütahya province and its districts. The data of the study were obtained using three different scales and the collected data were analysed with Jamovi 2.3.28 software.