Öğretmenlik meslek kanunu'nun öğretmen motivasyonu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the teaching profession law in terms of teacher motivation
  1. Tez No: 926530
  2. Yazar: EMİNE AKÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumun gelişmesinde rol oynayan önemli mesleklerin başında gelen öğretmenlik mesleğinin kendine ait bir meslek kanunun olmayışı Türkiye'de uzun yıllar boyunca bir eleştiri konusu olmuştur. Daha önceleri öğretmenlik mesleğine yönelik düzenlemelerin çoğu farklı yasalarda yer alırken 2022 yılında çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile bu duruma son verilmeye çalışılmıştır. Ancak öğretmenlik mesleğine dair önemli düzenlemeler içeren ÖMK çeşitli eleştirilere de maruz kalmaktadır. Dolayısıyla ÖMK hakkındaki öğretmen görüşlerinin ortaya çıkarılması önem arz etmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı öğretmen görüşleri doğrultusunda Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu öğretmen motivasyonu açısından incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülen araştırmanın katılımcıları Kütahya il merkezinde bulunan resmi okullarda görev yapan 34 öğretmenden oluşmaktadır. Görüşme yoluyla verilerin toplandığı araştırmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu ÖMK'nin öğretmen motivasyonunu olumsuz etkilediğini belirtmiştir. Bu durum ÖMK'nin öğretmenler tarafından nasıl algılandığını göstermesi açısından dikkat çekicidir. Bununla birlikte ÖMK'yle yürürlüğe giren yeni uygulamalar bazı katılımcılar tarafından olumlu karşılanırken, katılımcıların önemli bir kısmı tarafından ise olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada ayrıca ÖMK'nin öğretmenlerin beklentilerini kısmen karşıladığı büyük oranda karşılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak katılımcılar ÖMK'nin geliştirilmesine yönelik birtakım önerilerde bulunmuşlardır. Bulgular ÖMK'nin öğretmen motivasyonunu destekleyecek şekilde geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that the teaching profession, which is one of the most important professions that play a role in the development of society, does not have its own professional law has been a subject of criticism in Turkey for many years. While most of the regulations for the teaching profession were previously included in different laws, the Teaching Profession Law (TPL) enacted in 2022 tried to put an end to this situation. However, the TPL, which includes important regulations on the teaching profession, is also subject to various criticisms. Therefore, it is important to reveal teachers' views on the TPL. In this context, the aim of this study is to examine the Teaching Profession Law in terms of teacher motivation in line with teachers' views. The participants of the study, which was conducted according to the case study design, one of the qualitative research methods, consisted of 34 teachers working in public schools in Kütahya city center. In the study where data were collected through interviews, a semi-structured interview form was used as a data collection tool. The data obtained were analyzed with descriptive analysis. According to the results of the study, the majority of the participants stated that TPL negatively affected teacher motivation. This situation is remarkable in terms of showing how the TPL is perceived by teachers. On the other hand, while some of the participants responded positively to the new practices introduced by the TPL, a significant number of the participants evaluated them negatively. In the study, it was also concluded that the TPL partially met the expectations of teachers, but mostly did not. Finally, the participants made some suggestions for the improvement of the TPL. The findings indicate that TPL should be developed in a way to support teacher motivation.