Çevik liderlik ve takım hedefe bağlılık arasındaki ilişki: TR 33 bölgesinde üretim yapan Ar-Ge sahibi işletmelerde bir araştırma
The relationship between agile leadership and team goal commitment: A study on enterprises with R&D manufacturing in TR33 region
- Tez No: 926533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
TR 33 Bölgesinde bulunan Ar-Ge sahibi üretim İşletmelerinde çevik liderlik ve takım hedefe bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Ayrıca bu ilişkide yaş demografik değişkenin ilişki üzerinde ne gibi bir düzenleyici etkisinin bulunduğu da araştırma konusudur. Tez sonucu post modern bir liderlik anlayışı olan çevik liderlik olgusunun günümüzdeki vuca ortamına paralel olarak artan önemine ilişkin literatür incelenmiş ve çevik liderlik kavramının önemini koruyarak işletmelerde yönetici ve liderler açısından çevik olmanın önemine dair öneriler bulunmaktadır. Çevik liderlik, Çevik Yönetim Sistemleri, Çevik Örgütler güncel olarak iş dünyasında önemli kavramlardır. Tezin bu yönden literatüre önemli katkıları olacağı düşünülmektedir. Çevik liderliğin takım hedef bağlılığı üzerindeki etkisinin ve bu etki üzerinde yaş faktörünün düzenleyici rolünün incelenmesinin amaçlandığı mevcut araştırmada çevik liderlik ve boyutlarının, takım hedefe bağlılık ile ilişkisi değerlendirildiğinde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkiye bağlı olarak yapılan regresyon analizi sonucunda genel olarak çevik liderliğin takım hedef bağlılığını etkilediği (p=,000), bu etkinin 0,01 düzeyinde anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Çevik liderliğin boyutlarının takım hedef bağlılığına etkisi incelendiğinde; yetkinlik boyutunun (p=,029) ve 0,05 düzeyinde, takım odaklılık boyutunun ise (p=,000) ve 0,01 düzeyinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Böylece çevik liderliğin yetkin ve takım odaklı olma özellikleri, takım hedef bağlılığını etkilediği, elde edilen verilerin değerlendirilmesinden ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın sonucunda gösterilmiştir ki; Çevik Liderlik, Takım Hedefe Bağlılığı arttırıyor (pozitif güçlendiriyor). İki değişken arasındaki pozitif ilişki yaşın düşük olduğu işgörenlerde bu ilişkiyi düzenliyor. (Yaş azaldıkça eğri dikleşiyor, eğim artıyor ve ÇL- THB ilişkisindeki etki artıyor) Öyle ki; Yaş azaldıkça Çevik Liderlik ve Takım Hedefe Bağlılık ilişkisi daha da artıyor daha da güçlü hale geliyor.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the relationship between agile leadership and team goal commitment in R&D manufacturing enterprises located in the TR 33 Region. In addition, the moderating effect of the age demographic variable on this relationship is also a subject of research. As a result of the thesis, the literature on the increasing importance of the concept of agile leadership, which is a post-modern leadership approach, in parallel with today's vuca environment has been examined and suggestions are made on the importance of being agile in terms of managers and leaders in enterprises while preserving the importance of the concept of agile leadership. Agile leadership, Agile Management Systems, Agile Organizations are currently important concepts in the business world. It is thought that the thesis will make significant contributions to the literature in this respect. In the present study, which aims to examine the effect of agile leadership on team goal commitment and the moderating role of the age factor on this effect, it has been determined that there is a positive and significant relationship when the relationship between agile leadership and its dimensions and team goal commitment is evaluated. As a result of the regression analysis conducted depending on this relationship, it is understood that agile leadership generally affects team goal commitment (p=,000), and this effect is significant at the 0.01 level. When the effect of the dimensions of agile leadership on team goal commitment is examined; it is understood that the competence dimension (p=,029) has a significant effect at the 0.05 level, and the team focus dimension (p=,000) has a significant effect at the 0.01 level. Thus, it is revealed from the evaluation of the obtained data that the competent and team focus characteristics of agile leadership affect team goal commitment. As a result of the research, it has been shown that; Agile Leadership increases (positively strengthens) Team Goal Commitment. The positive relationship between the two variables regulates this relationship in employees with lower ages. (As age decreases, the curve becomes steeper, the slope increases and the effect on the Agile Leadership and Team Goal Commitment relationship increases) So much so that; As age decreases, the Agile Leadership and Team Goal Commitment relationship increases and becomes stronger.