Elektrooksidasyon yöntemi ile Ti/TiO2-RuO2-IrO2 elektrodu kullanılarak tekstil endüstrisi atıksuyunun arıtımı: Box Behnken tasarımı ile optimizasyonu
Treatment of textile industry wastewater using Ti/TiO2-RuO2-IrO2 electrode by electrooxidation method: Optimization with Box Behnken design
- Tez No: 926537
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinden temin edilen atıksuyun elektrooksidasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiştir. Elektrooksidasyon (EO) prosesinde, anot olarak sprey kaplama yöntemiyle elde edilen Ti/TiO2-RuO2-IrO2 elektrot ve katot olarak paslanmaz çelik elektrodu kullanılmıştır. Elektrotun yapısı, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-Işın Kırınımı (XRD) yöntemleriyle analiz edilmiştir. Tekstil atıksuyunun arıtılmasında kullanılan EO proses parametreleri (pH, akım yoğunluğu, zaman) Box-Behnken Tasarımı (BBT) kullanılarak optimize edilmiştir. EO prosesi ile arıtımda belirlenen bağımsız değişkenlerin etkileri renk, KOİ ve TOK parametreleri üzerinden incelenmiştir. Elektrooksidasyon deneyleri; farklı pH (3-6-9), akım yoğunluğu (19,34 mA/cm2-38,685 mA/cm2-58,03 mA/cm2) ve sürede (1-3-5 saat) gerçekleştirilmiştir. Box-Behnken Tasarımına göre renk, KOİ ve TOK giderimine yönelik yanıtların R2 değerleri 1'e yakın olduğu görülmüş ve ikinci dereceden modellerin güvenilirliğini kanıtlamıştır. EO prosesinde optimum şartlar pH 3, akım yoğunluğu 58,03 mA/cm2 ve süre 3 saat olarak belirlenmiştir. Bu şartlarda en yüksek renk giderimi %99, KOİ giderimi %84 ve TOK giderimi %53 olarak gerçekleşmiştir. İşletme maliyeti 6,01 $(kg.KOİ)-1 olarak hesaplanmıştır. EO prosesi kullanarak atıksu arıtımında sprey kaplama yöntemi ile elde edilen Ti/TiO2-RuO2-IrO2 anodun başarılı sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Ti/RuO2-IrO2 anodunun kullanıldığı EO prosesi, atıksu arıtımı uygulamaları için umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of wastewater obtained from the textile industry by electrooxidation method was investigated. In the electrooxidation (EO) process, Ti/TiO2-RuO2-IrO2 electrode obtained by spray coating method was used as anode and stainless steel electrode was used as cathode. The structure of the electrode was analyzed by Scanning Electron Microscope (SEM) and X-Ray Diffraction (XRD) methods. EO process parameters (pH, current density, time) used in the treatment of textile wastewater were optimized using Box-Behnken Design (BBT). The effects of the independent variables determined in the treatment by EO process were investigated through color, COD and TOC parameters. Electrooxidation experiments were carried out at different pH (3-6-9), current density (19.34 mA/cm2-38.685 mA/cm2-58.03 mA/cm2) and time (1-3-5 hours). According to Box-Behnken Design, it was observed that the R2 values of the responses for color, COD and TOC removal were close to 1 and proving the reliability of the second order models. In the EO process, the optimum conditions were determined as pH 3, current density 58.03 mA/cm2 and time 3 hours. Under these conditions, the highest color removal was 99%, COD removal was 84% and TOC removal was 53%. The operating cost was calculated as 6.01 $(kg.COD)-1. It was observed that the Ti/TiO2-RuO2-IrO2 anode obtained by spray coating method in wastewater treatment using the EO process gave successful results. The EO process using the Ti/RuO2-IrO2 anode is promising for wastewater treatment applications.