Stratejik öneme sahip kurumlar için potansiyel tehditlerin erken tespitinde yapay zeka destekli sınıflandırma
Artificial intelligence assisted classification for early detection of potential threats for strategically important organizations
  1. Tez No: 926548
  2. Yazar: FEHMİ ÖZKANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYAS KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında güvenlik açıkları ve toplumsal saldırılar bağlamında güvenlik kameralarının etkinliğini incelemekte ve derin öğrenme teknikleri kullanarak bu sistemleri iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada SHODAN zafiyet tarama sistemi üzerinde yer alan güvenlik kameralarından kazıma ile elde edilen 1254 görüntüden oluşan bir veri seti oluşturulmuş ve veri artırma yöntemleriyle bu sayı 3762'e yükseltilmiştir. Veri seti, askeri alan, hastane, okul, meydan ve alışveriş merkezi olmak üzere beş farklı sınıfta etiketlenmiştir. PyTorch ve OpenCV kullanılarak YOLOv9, YOLO-NAS, RetinaNet, Faster-RCNN ve EfficientDet-D7 gibi modern nesne tespiti modelleri ile eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitim sonuçlarına göre, en yüksek mAP50 değeri %98.9 ile YOLOv9 modeli tarafından elde edilmiştir. Analizler, güvenlik kameralarının bütün sınıflar için güvenlik seviyesini artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, kameraların yerleştirilme açısı, ışık koşulları ve konumlandırılmalarının güvenlik sistemlerinin performansını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, düşük ışık ve değişken hava koşullarında nesne tespitinin güvenlik sistemleri için kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Beş farklı sınıfta gerçekleştirilen analizler, güvenlik kameralarının özellikle toplumsal alanlarda güvenlik tehditlerini tespit etme potansiyelini artırdığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, güvenlik kameralarının kritik altyapıları koruma ve toplumsal saldırılara karşı önleyici tedbirler alma konusundaki önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effectiveness of surveillance cameras in the context of security vulnerabilities and societal threats and aims to improve these systems using deep learning techniques. A dataset consisting of 1254 images captured from surveillance cameras was created and expanded to 3762 images using data augmentation techniques. The dataset was annotated into five distinct categories: military, hospital, school, square, and mall. State-of-the-art object detection models, including YOLOv9, YOLO-NAS, RetinaNet, Faster-RCNN, and EfficientDet-D7, were trained using PyTorch and OpenCV. Among these models, YOLOv9 achieved the highest mAP50 score of 98.9%. The analyses demonstrate that surveillance cameras are effective in enhancing security levels across all categories. The study reveals that the placement angles, lighting conditions, and positioning of cameras significantly influence the performance of security systems. Additionally, object detection in low-light and varying weather conditions is emphasized as critically important for the effectiveness of security systems. The analyses conducted across five different categories highlight the potential of surveillance cameras to detect security threats, particularly in public spaces. The findings underscore the importance of surveillance cameras in protecting critical infrastructure and taking preventive measures against societal threats.