Fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık öz-yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examining the digital literacy self-efficacy levels of science teacher candidates
- Tez No: 929345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BİRHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık öz-yeterlilik düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca fen bilgisi öğretmen adaylarının; cinsiyet, sınıf seviyesi, bilgisayara erişim olanağı, mezun olduğu lise, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve üniversiteden önce yaşadığı yerleşim yeri ile dijital okur-yazarlık öz-yeterlilik becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Öğretmen adaylarının dijital okur-yazarlık öz yeterlilik düzeyleri araştırılırken kişisel bilgiler anketi ile Ocak ve Karakuşun 2018 yılında hazırladığı Öğretmen Adaylarının Dijital Okur-yazarlık Öz-yeterlilik Ölçeği (ÖADOÖÖ) kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach-Alpha iç tutarlılık değeri 0.93 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada genel tarama modeli uygulanmıştır. Ölçek 2023-2024 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi fen bilgisi öğretmenliği programında öğrenim gören 169 öğretmen adayına uygulanmıştır. Veriler, SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre, fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital okur-yazarlık öz-yeterlilik seviyelerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Veri analizleri sonucunda cinsiyet, sınıf seviyesi, anne-baba eğitim durumları, mezun olunan lise faktörlerinde anlamlı bir farklılık bulunamazken daha önce şehirde yaşayanlar ve bilgisayara erişim olmayanların daha yetkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; fen bilgisi öğretmen adayları, dijital okuryazarlık, dijital okuryazarlık öz-yeterlilikleri
Özet (Çeviri)
In this study, the digital literacy self-efficacy levels of science teacher candidates were examined. In addition, science teacher candidates; It was examined whether there was a statistically significant difference between gender, grade level, access to a computer, high school graduated, mother's education level, father's education level and the place of residence before university and digital literacy self-efficacy skills. While investigating the digital literacy self-efficacy levels of teacher candidates, a personal information survey and the Teacher Candidates' Digital Literacy Self-Efficacy Scale (DALSES) prepared by Ocak and Karakuş in 2018 were used. The Cronbach-Alpha internal consistency value of the scale was calculated as 0.93. A general screening model was applied in the research. The scale was applied to 169 teacher candidates studying in the science teaching department of İnönü University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The data were analyzed in the SPSS 26.0 package program. According to the data obtained as a result of the research, it was concluded that the digital literacy self-efficacy levels of science teacher candidates were low. As a result of the data analysis, while no significant difference was found in the factors of gender, grade level, parents' educational status, and high school graduated, it was concluded that those who lived in the city before and those who did not have access to a computer were more competent. Keywords; science teacher candidates, digital literacy, digital literacy self-efficacy