Nermin Akkan'ın şiirlerindeki temalar
The themes in Nermin Akkan's poems
  1. Tez No: 926587
  2. Yazar: BİLAL ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ULUSOY TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nermin Akkan; dönemlerin, edebî toplulukların, şiir kuşaklarının giderek belirleyiciliğini kaybettiği modern çağda, kendisini bir kategoriye koymaz. Metodik olarak, farâzî/göreceli bir kıyâsla, kendisi; 1980 Kuşağı'nın karakteristik özellikleriyle de karşılaştırılarak ele alınabilir. Klâsik şiir antolojilerinde ismine pek rastlanmasa da şâir, özel eğitim öğretmeni ve refleksologdur. 1980 kuşağının tezâhür ettiği zamana kadar doğaç yetisiyle, kalem harcıyla kendi dünyasında şiir yazmayı sürdürür. İlk şiir kitabı“Hece Mavisi”dir. Bu şiir kitabını art arda yayınladığı“Ayrıksı Çiçekler”,“Kimsesiz Şiirler”,“Sabahın Mısmıl Yüzü”isimli şiir kitapları,“Yayla Rüzgârı”isminde bir öykü kitabı ve“Cerensiz Olmaz”isminde biyografi/anı türünde bir kitabı izler. Yayınladığı eserler dışında yayına hazırlanan“Çise”,“Çığ”,“Çıra”,“Donuk”şiir türünde;“Çarık”öykü,“Çorak”deneme türünde yazdığı eserlerdir. Bununla berâber âkıbeti bilinmeyen kayıp müsveddelerinin olduğunu eklemekte lüzûm vardır. Bu çalışmada Akkan'ın yazar, şâir, öğretmen, refleksolog, aktivist kimlikleriyle çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğu belgelere dayanılarak tespît edilmiştir. Bu tespîtle Nermin Akkan'ın Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirindeki gerçek değeri katkılarıyla berâber hükme bağlanarak yapılacak yeni çalışmalara referans olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nermin Akkan does not categorize herself in the modern age, where the determinative nature of periods, literary communities, and generations of poetry gradually diminishes. Methodically, we can approach her work by comparing it with the characteristic features of the 1980 Generation through a hypothetical/relative comparison. Although her name is rarely encountered in classical poetry anthologies, she is a poet, a special education teacher, and a reflexologist. Until the time the 1980 generation emerged, she continued to write poetry in her own world with her improvisational talent and penmanship. Her first poetry book is“Hece Mavisi”Following this, she published poetry books titled“Ayrıksı Çiçekler”,“Kimsesiz Şiirler”and“Sabahın Mısmıl Yüzü”as well as a short story book named“Yayla Rüzgârı”and a biography/memoir titled“Cerensiz Olmaz”In addition to her published works, she has prepared for publication poetry works titled“Çise”,“Çığ”“Çıra”and“Donuk”as well as a short story titled“Çarık”and an essay titled“Çorak”It is also necessary to note that there are lost manuscripts of unknown fate. This study has established that Akkan possesses a multifaceted personality as a writer, poet, teacher, reflexologist, and activist, based on documented evidence. With this determination, Nermin Akkan's true value in Turkish poetry of the Republican Era has been assessed along with her contributions, providing a reference for future studies.