Kistik fibrozisli çocuklarda uyku kalitesi ve uykululuğun çocukların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of sleep quality and sleepiness on the quality of life in children with cystic fibrosis
  1. Tez No: 926593
  2. Yazar: FEHMİYE FUNDA KARKIN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER ADEMHAN TURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Kistik fibrozisli hastaların yaşam kalitesinin saptanması hastaların takip ve tedavi sürecinde yol göstericidir. Yaşam kalitesinin, uyku kalitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kistik fibrozisli çocuklarda uykuda solunum bozukluları, uyku kalitesi ve uykululuğun hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel gözlemsel çalışmamıza, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Çocuk Göğüs Hastalıklarında takipli, 6-18 yaş aralığında 40 KF'li hasta, vaka grubu olarak ile bilinen kronik hastalığı ve obezitesi olmayan, sağlıklı 6-18 yaş aralığında 54 çocuk, kontrol grubu olarak dahil edildi. Vaka ve kontrol grubu yaşam kalitesi ölçeklerinde 12- 13 yaş aralığında az katılımcı olması nedeniyle, Vaka ve kontrol grubu 6-13 yaş 'çocuk yaş grubu' >14 yaş 'adölesan yaş grubu' olmak üzere 2 farklı grupta değerlendirildi. KF'li hastalarda yaşam kalitesini değerlendirmek için 'Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Yaşam Kalitesi Anketi' (CFQ-R) uygulanırken sağlıklı çocuklarda 'Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulandı. Hem KF'li hastalar hem de sağlıklı çocuklarda uykuda solunum bozukluğu, uyku kalitesi ve gündüz uykululuğu değerlendirmek için; Pediatrik uyku ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), pediatrik Epworth Uykululuk Skalası (EUS) anketleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 40'ı kistik fibrozis, 54'i kontrol grubu olmak üzere 94 çocuk ve adolesan dahil edildi. Vaka grubunda yer alan hastaların ortanca yaşı 10,3 yıl, kontrol grubunda yer alan çocukların ortanca yaşı ise 10 yıl idi. Vaka grubunun; 18'i (%45) 6-13 yaş kız hasta, 3'ü(%7,5) >14 yaş kız hasta,14'ü (%35) 6-13 yaş grubu erkek hasta, 5'i(%12,5) >14 yaş erkek hasta, kontrol grubunun; 20'si(%37) 6-13 yaş grubu kız hasta, 12(%22) >14 yaş kız hasta, 17'si(%31) 6-13 yaş grubu erkek hasta, 5(%10) >14 yaş erkek hastadan oluşmaktaydı. Çalışmamızda KF hastalarının (6-13 yaş) yaşam kalitesinin fiziksel, duygusal, sosyal alt boyutta, ebeveyn yanıtlarına göre; fiziksel, duygusal, okul alt boyutunda anlamlı seviyede kontrol grubuna göre daha düşük olduğunu saptandı. Adolesan yaş grubunda hasta yaşam kalitesi alt boyutları skorları kontrol gurubundan daha düşük olmasına rağmen yalnızca sosyal alt boyutta gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0.008). Vaka grubunda PSQ, PUKİ ve EUS skorları kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı şekilde daha yüksek saptandı (p- değerleri sırasıyla;
Özet (Çeviri)
Objective: Assessing the quality of life in patients with cystic fibrosis (CF) is essential for guiding their follow-up and treatment processes. It has been shown that quality of life is associated with sleep quality. We aimed to evaluate the effects of respiratory disorders during sleep, sleep quality, and daytime sleepiness on the quality of life in children with cystic fibrosis. Materials and Methods: In our cross-sectional observational study, 40 patients with CF aged 6-18 years, followed at the Pediatric Pulmonology Department of Ankara Bilkent City Hospital, were included, along with 54 healthy children in the same age range, with no known chronic illnesses or obesity, as a control group. The case and control groups were further divided into two subgroups: the“child group”(aged 6-13 years) and the“adolescent group”(aged >14 years). This division allowed for appropriate comparison of quality of life scores between the groups. The“Revised Cystic Fibrosis Questionnaire (CFQ-R)”was used to assess the quality of life in CF patients, while the“Quality of Life Scale for Children”was used for healthy children. To evaluate sleep-related respiratory disorders, sleep quality, and daytime sleepiness in both CF patients and healthy children, the Pediatric Sleep Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Pediatric Epworth Sleepiness Scale (EUS) were administered. Findings: A total of 94 children and adolescents were included in the study, with 40 CF patients and 54 control group participants. The median age of the case group was 10.3 years, and that of the control group was 10 years. In the case group, 18 (45%) were female and aged 6-13 years, 3 (7.5%) were female and aged >14 years, 14 (35%) were male and aged 6-13 years, and 5 (12.5%) were male and aged >14 years. In the control group, 20 (37%) were female and aged 6-13 years, 12 (22%) were female and aged >14 years, 17 (31%) were male and aged 6-13 years, and 5 (10%) were male and aged >14 years. In our study, the quality of life of CF patients in the 6-13 year age group was significantly lower than the control group in the physical, emotional, and social subscales, according to parental responses. In the adolescent age group, the quality of life scores were lower in CF patients across all subscales compared to the control group, but a statistically significant difference was found only in the social subscale. When the PSQI, PUKI, and Epworth Scale scores were evaluated for both the case and control groups, the case group had significantly higher scores indicating worse sleep-related respiratory disorders, poor sleep quality, and increased daytime sleepiness. However, when the scales were evaluated according to their cutoff values, no statistically significant difference was found. When evaluating parameters related to sleep quality in CF patients, the number of hospital admissions in the past year and the use of modulator therapy were found to be associated with sleep quality. 6-13 Years CFQR Children Responses; There were no significant differences between patients using and not using modulator therapy in the physical, emotional, treatment, social, body, and respiratory subscales. However, a statistically significant difference was found only in the digestive subscale. According to parental responses, no significant differences were found between patients using or not using modulator therapy in any subscale, but it was noted that the sleep quality of patients using modulators was better compared to those who did not.