Targeted delivery of entinostat-loaded polymeric nanoparticles for reprogramming myeloid-derived suppressor cells
Entinostat yüklü polimerik nanopartiküllerin, miyeloid türevli baskılayıcı hücrelerinin yeniden programlanması için hedeflenmiş dağıtımı
- Tez No: 926594
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YÜKSEL DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği ve Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Miyeloidden türetilmiş baskılayıcı hücreler (MDSC'ler), tümör mikro ortamındaki bağışıklık (immün) baskılamada kritik bir rol oynar ve kanserin ilerlemesine ve bağışıklık tedavisine karşı dirence katkıda bulunur. Antikanser ajanı olarak ortaya çıkan güçlü bir histon deasetilaz inhibitörü olan entinostat (ENT) kullanılarak MDSC'lerin daha bağışıklık sistemi uyarıcı bir fenotipe etkili bir şekilde yeniden programlanması, kanser tedavisinde umut verici bir tedavi yaklaşımı sunar. Bununla birlikte, serbest ilaç olarak uygulandığında zayıf çözünürlüğü, hızlı temizlenmesi ve hedef dışı olması nedeniyle klinik uygulaması sınırlanmaktadır. Bu çalışmada, MDSC'lerin seçici hedeflenmesini sağlamak için ENT, biyouyumlu polimerik nanoparçacıklara (NP'ler), PEG-PLGA (poli(etilen glikol)-b-(D,L-laktik-ko-glikolik asit) ve PEG-PCL (poli(etilen glikol)-b-(ε-kaprolakton), yüklenerek S100A9 antikoru nanoparçacıkların yüzeyine konjuge edilmiştir. Kontrollü halka açılma polimerizasyonu ile sentezlenen polimerler, emülsiyon yöntemi ile NP olarak hazırlandı ve içerdikleri fonksiyonel polimer üzerinden karboksilik asit ve amine reaksiyonuyla antikor yüzeye aşılanmıştır. Fizikokimyasal karakterizasyonları yapılan NP'lerin ilaç salım profilleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile çalışılmış ve hücre canlılığı üzerine etkileri incelenmiştir. Boyutları (200-350 nm) ve yüzey yükü (~ -25 mV) olarak elde edilen NP'lere ENT'nin > %80 verim ile yüklendiği doğrulanmıştır. NP'lerden ilaç salım profili incelendiğinde, serbest ENT'a göre fizyolojik pH (7.4) ve asidik pH'da (5.5) kontrollü bir ENT salımı gözlenmiştir. Hücre kültürü çalışmaları, ENT yüklü NP'lerin S100A9' duyarlı olan ve olmayan kanser hücre hatlarında önemli antikanser etki sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Myeloid-derived suppressor cells (MDSCs) play a critical role in immune suppression within the tumor microenvironment (TME), contributing to cancer progression and resistance to immunotherapy. Effective reprogramming of MDSCs into a more immunostimulatory phenotype using Entinostat (ENT), a potent histone deacetylase inhibitor that has emerged as anticancer agent, offers a promising therapeutic approach in cancer treatment. However, its clinical application is hampered by poor solubility, rapid clearance, and off-target when administered as a free drug. In this study, entinostat was loaded in PEG-PLGA (poly(ethylene glycol)-b-(D,L-lactic-co-glycolic acid) and PEG-PCL (poly(ethylene glycol)-b-(ε-caprolactone) biocompatible polymeric nanoparticles (NPs) and then conjugated with S100A9 antibody (Ab) to ensure selective targeting of MDSCs. The polymers were synthesized through a controlled ring-opening polymerization process, and the NPs were prepared according to the emulsification solvent evaporation, followed by post functionalization of the antibody by carbodiimide coupling reaction. The NPs were characterized for their physicochemical properties, in vitro drug release with high-performance liquid chromatography (HPLC), and cell viability. Characterization of the NPs confirmed successful high encapsulation of ENT (> 80%), with optimal size (200-350 nm) and surface charge (~ -25 mV) for efficient delivery. The in vitro drug release from the NPs showed a controlled ENT release in physiological pH (7.4) and acidic pH (5.5) compared to free ENT. The in vitro cell culture studies demonstrated that the ENT-loaded NPs exhibited significant anticancer activity against the cancerous cell lines.