Doğrusallık yanılsaması: Matematik öğretmeni adaylarının alan bilgilerinin incelenmesi
Illusion of linearity: Examining the content knowledge of mathematics teacher candidates
  1. Tez No: 926598
  2. Yazar: ŞULE TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğrusallık yanılsaması, matematiksel ilişkileri veya problemleri her zaman doğrusal algılama eğilimi olarak tanımlanmıştır. Bu yanılsama, özellikle matematik eğitimi sürecinde kavramların öğrenilmesi ve öğretilmesinde önemli bir engel teşkil etmektedir. Matematik öğretmeni adaylarının, yanılsamanın farkında olmaları ve yanılsamaya düşmeden bilgilerini doğru olarak öğrencilere aktarabilmeleri, öğretim sürecinin verimliliğini ve öğrencilerin matematiksel anlayışlarını geliştirmek açısından önemlidir. Bu araştırmada, matematik öğretmeni adaylarının doğrusallık yanılsamasına yönelik alan bilgileri incelenmiştir. Nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji (olgubilim) modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de yer alan bir ildeki 14'ü erkek 27'si kadın olmak üzere toplam 41 ilköğretim matematik öğretmenliği son sınıf öğrencisi katılmıştır. Örneklem grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Doğrusallık yanılsamasına sahip 10 matematik öğretmen adayı belirlenmiş ve bu adaylarla bireysel görüşmelerle veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının fonksiyon ve orantı konularında doğrusallık yanılsamasına sahip olduklarını göstermektedir. Bu yanılsamalar, fonksiyon konusunda sekiz alt kategoriye ve orantısal durum konusunda ise bir alt kategoriye ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The illusion of linearity has been defined as the tendency to perceive mathematical relationships or problems as always linear. This illusion constitutes a significant obstacle in learning and teaching concepts, especially in the mathematics education process. It is important for prospective mathematics teachers to be aware of illusions and to be able to convey their knowledge to students accurately without falling into illusions in order to improve the efficiency of the teaching process and students' mathematical understanding. In this study, prospective mathematics teachers' field knowledge regarding the illusion of linearity was examined. The phenomenology model, one of the qualitative research designs, was used. A total of 41 primary school mathematics teaching senior students, 14 of whom were male and 27 of whom were female, participated in the research in a province in Turkey. The sample group was determined by the criterion sampling method. 10 mathematics teacher candidates who had the illusion of linearity were identified and data were collected through individual interviews with these candidates. The findings show that prospective teachers have the illusion of linearity in function and proportion. These illusions are divided into eight subcategories regarding function and one subcategory regarding proportionality.