İlköğretim matematik öğretmen adaylarının hazırladıkları dijital hikayelerin yaratıcılık açısından incelenmesi
Investigation of digital stories prepared by primary mathematics teacher candidates in terms of creativity
- Tez No: 926599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı matematik öğretmen adaylarının hazırladıkları dijital hikayelerin yaratıcılıklarını incelemek ve matematik eğitiminde dijital hikaye kullanımına yönelik görüşleri belirlemek olan nitel bir araştırmadır. Bu amaç doğrultusunda, 30 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Öğretmen adayları dijital hikaye hazırlarken dijital hikaye oluşturma sürecine uygun olarak hazırlamışlardır. Öğretmen adaylarının hazırladıkları dijital hikayeler dört alt boyut üzerinden yaratıcılıkları incelenmiştir. Araştırma sonucunda matematik öğretmen adaylarının yaratıcılık alt boyutlarından akıcılıklarının yüksek düzeyde olduğu, orijinallik boyutunun ise düşük seviyede olduğu ifade edilebilir. Esneklik ve detaylandırma boyutlarının ise orta düzeyde oldukları söylenebilmektedir. Öğretmen adaylarının dijital hikayenin hazırlanmasına yönelik görüşleri yazım ve yapım aşaması olmak üzere iki temaya ayrılmıştır. Öğretmen adaylarının hikayenin yazım aşamasında en çok senaryo hazırlamada zorlanlandıklarını ifade etmişlerdir. Yapım aşamasının ise öğretmen adaylarının büyük çoğunluğu keyifli geçtiği görüşünde bulunmuştur. Dijital hikayenin derslerde kullanımına yönelik görüşler olumlu ve olumsuz olmak üzere iki temaya ayrılmıştır. Olumsuz olarak dijital hikayenin kazanımı öğrenciye aktarmak için yetersiz olduğu konu anlatımına uygun olmadığı, konu anlatıldıktan sonra pekiştirme amaçlı kullanılabileceği görüşü ifade edilmiştir. Olumlu görüşler ise birden fazladır. Araştırmadan elde edilen veriler neticesinde dijital hikayenin derslerde kullanımının verimli olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının yaratıcılıklarının yüksek olması öğrenciyi de etkilemektedir. Bu görüş literatürde bulunan farklı araştırma sonuçlarında da elde edilmiştir. Araştırma önerisi olarak matematik öğretmen adaylarının lisans eğitimlerine dijital hikaye ve yaratıcılık konularının eklenmesinin yararlı olacağı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is a qualitative research to examine the creativity of digital stories prepared by candidate mathematics teachers and to determine the opinions on the use of digital stories in mathematics education. For this purpose, 30 candidate teachers were studied. While preparing digital stories, candidate teachers prepared them in accordance with the digital story creation process. The creativity of the digital stories prepared by candidate teachers was examined in four sub-dimensions. As a result of the research, it can be said that the fluency of the creativity sub-dimensions of candidate mathematics teachers is at a high level and the originality dimension is at a low level. It can be said that the flexibility and detailing dimensions are at a medium level. The opinions of candidate teachers regarding the preparation of the digital story are divided into two themes as writing and production phase. Candidate teachers stated that the stage they had the most difficulty in preparing the scenario was the writing stage of the story. The majority of candidate teachers think that they find the production stage enjoyable. The opinions regarding the use of digital stories in lessons are divided into two themes as positive and negative. Negative opinions are that the digital story is insufficient in transferring the outcome to the student, it is not suitable for teaching the subject, and it can be used for reinforcement purposes after the subject is explained. There is more than one positive opinion. As a result of the data obtained from the research, it was seen that the use of digital stories in lessons is efficient. The high creativity of teacher candidates also affects the student. This view has also been obtained in different research results in the literature. As a research suggestion, it was presented that it would be beneficial to add digital story and creativity topics to the undergraduate education of mathematics teacher candidates.