Max Planck, Werner Heısenberg ve Hans Reıchenbach'da nedensellik sorunu
The problem of causality in Max Planck, Werner Heisenberg and Hans Reichenbach
  1. Tez No: 926612
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Nedensellik ilkesi, her olayın bir nedene bağlı olduğunu ve aynı nedenin aynı şartlar altında her zaman aynı sonucu doğurması gerektiğini ifade eder. Buna göre neden ile sonuç arasında“zorunlu bir bağlantı”olması gerekmektedir. Felsefe tarihinde nedensellik üzerine düşünen birçok düşünür olmuş ama hiçbirisi“zorunlu bağlantı”yı kanıtlamayı başaramamıştır. Buna rağmen nedenselliğin doğada var olduğu ve ontolojik bir temelinin bulunduğu genel bir kabul görmüştür. Bu sebepsiz değildir; zira nedenselliğin olmadığı kabul edildiğinde tüm bilgi anlayışımız çökmenin eşiğine gelecektir. Çünkü bilgi edinebilmek ve bilim ile uğraşabilmek, tamamen nedenselliğin düzenli olarak işlemesi kabulü üzerine kuruludur. Felsefe tarihinde, Sekstus Emricus, Gazzali, David Hume gibi, ilkenin kanıtlanamazlığını göstermeye yönelenler olsa da nedenselliğin Newton fiziği ile altın çağını yaşadığını söylemek olasıdır. Bu yüzden olsa gerek Kant, ilkeyi sentetik a priori bir temele dayandırmaya çalışmıştır. Ancak fizikte özellikle kuantum kuramı ile meydana gelen değişiklikler ilkeye ilişkin kuşkucu tartışmaları yeniden gündeme taşımıştır. Özellikle Heisenberg'in ortaya attığı“belirsizlik İlkesi”nin nedenselliğin ihlal edilmesine bilimsel bir kanıt olarak gösterilmesi, atom altı dünyada nedenselliğin işlemediğinin ileri sürülmesi, bu konudaki tartışmaları tarihte hiç olmadığı kadar alevlendirmiştir. Nedensellik sorununun kökleri de her felsefi problem gibi antik çağa kadar gerilere gitmekle birlikte bu çalışmanın konusu ve kapsamı kuantum fizikçisi Max Planck, Werner Heisenberg ile mantıkçı pozitivist ve bilim felsefecisi Hans Reichenbach'ın nedensellik düşüncelerinin incelenmesiyle ilgilidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, söz konusu düşünürlerin düşünceleri birincil kaynaklardan da yararlanılarak detaylıca ele alınmıştır. Bu üç düşünürden Max Planck klasik düşünce yapısına sahip olarak yaşamı boyunca nedenselliği savunmuştur. werner Heisenberg ise kendi ortaya attığı ilkesiyle beraber klasik düşünceye büyük bir darbe vurmu ve nedensellik düşüncesinin bundan böyle savunulamayacağını ileri sürmüştür. Hans Reichenbach ise iki farklı görüşü de değerlendirerek kendi düşünce yapısını ortaya koymaya çalışmıştır. Reichenbach'ın da son görüşü kuantum mekaniğiyle beraber nedenselliği savunmanın zorlaştığı üzerinedir.
Özet (Çeviri)
The principle of causality states that every event is dependent on a cause and that the same cause must always produce the same result under the same conditions. Accordingly, there must be a“necessary connection”between the cause and the result. There have been many intellectuals in the history of philosophy who have thought about causality, but none of them have been able to prove the“necessary connection”. Despite this, it is generally accepted that causality exists in nature and has an ontological basis. This is not without reason; because if it is accepted that there is no causality, our entire understanding of knowledge will come to the brink of collapse. Because being able to acquire knowledge and engage in science is based entirely on the acceptance of the regular operation of causality. Although there are those in the history of philosophy, such as Sextus Emricus, Ghazali, and David Hume, who have tried to show that the principle cannot be proven, it is possible to say that causality experienced its golden age with Newtonian physics. This is probably why Kant tried to base the principle on a synthetic a priori basis. However, the changes that occurred in physics, especially with quantum theory, have brought skeptical discussions about the principle back to the agenda. In particular, the presentation of the“Uncertainty Principle”put forward by Heisenberg as scientific evidence for the violation of causality and the claim that causality does not work in the subatomic world have fueled the discussions on this subject more than ever before in history. Although the roots of the problem of causality, like every philosophical problem, go back to ancient times, the subject and scope of this study is related to the examination of the causal ideas of quantum physicist Max Planck, Werner Heisenberg and logical positivist and philosopher of science Hans Reichenbach. The qualitative research method was used in the study, and the thoughts of the thinkers in question were examined in detail by making use of primary sources. Of these three thinkers, Max Planck, who had a classical thought structure, defended causality throughout his life. Werner Heisenberg, on the other hand, dealt a great blow to classical thought with his own principle and claimed that the idea of causality could no longer be defended. Hans Reichenbach, on the other hand, tried to reveal his own thought structure by evaluating both different views. Reichenbach's final view is that it becomes more difficult to defend causality with quantum mechanics.