Ortaokul görsel sanatlar dersinde drama uygulamalarının ders verimliliğine katkısı
The contribution of drama applications to the effectiveness of middle school visual arts education
- Tez No: 926613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın amacı; Ortaokul Görsel Sanatlar Dersinde drama uygulamalarının ders verimliliğine katkısını incelemektir. Araştırma problemi, drama tekniklerinin ortaokul görsel sanatlar dersinde öğrencilerin ders içindeki katılımını, ders verimliliğini ve öğrenme süreçlerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu problem, görsel sanatlar derslerinin verimliliğini artırma amacıyla seçilmiştir. Bu çalışma boyunca görsel sanatlar dersi, müfredat, müfredat verimliliği, eğitimin amaçları, eğitim süreci içerisinde drama kullanımı, görsel sanatlar dersinde drama kullanımı gibi içerikler incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Müfredat incelemesi ve literatür taraması yöntemleri uygulanmıştır. Literatür taraması, drama uygulamalarının görsel sanatlar dersine olan katkılarını ve drama uygulamalarının eğitimdeki etkilerini inceleyen çalışmalarla desteklenmiştir. Bu çalışmada müfredat incelemesi yöntemi ile ortaokul görsel sanatlar dersi müfredatı incelenerek drama tekniklerinin bu derse nasıl entegre edilebildiği değerlendirilmiştir. Müfredat incelemesinden ve literatür taramasından elde edilen veriler birleştirilmiştir. Bu uygulamaların eğitime nasıl yön vereceği, müfredatların nasıl oluşturulması gerektiği, eğitim politikalarına katkıları, diğer derslerdeki başarı ve verimliliğe katkıları gibi konular üzerine araştırmalar yapılmıştır. Gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuş ve eğitimcilere drama kullanımı ile ilgili verimli sonuç örnekleri aktarılmıştır. Araştırma sonuçları; drama uygulamalarının öğrencilerin dersle olan etkileşimine ve görsel sanatlar dersindeki öğrenme süreçlerine olumlu etkilerde bulunduğunu ortaya koymuştur. Öğretmen sevgisi, ders sevgisi, ders başarısı, süreci doğru yönetme gibi kavramlar üzerinde dramanın etkileri ortaya koyulmuştur. Drama uygulamalarının öğrenci motivasyonunu ve derse katılımını artırdığı kanısına varılmıştır. Drama uygulamalarının sıklıkla yapıldığı atölye ortamlarında daha mutlu ve huzurlu öğrencilerin daha iyi ürünler ortaya koydukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca drama tekniklerinin, öğrencilerin iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirdiği tespit edilmiştir. Drama uygulamalarının öğrencilerin hayal güçleri üzerinde olumlu etkiler bıraktığı görülmüştür. Dersleri monotonluktan çıkaran, öğrencilere sürekli yeni uygulamaların heyecanını yansıtan drama tekniklerinin daha eğlenceli ve daha çok amacına ulaşabilen bir ders ortamı sunduğu anlaşılmıştır. Bu tez, drama uygulamalarının ortaokul görsel sanatlar dersindeki katkılarını ortaya koymakta ve öğretmenlerin bu yöntemleri ders programlarıyla bütünleştirme süreçlerine rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the contribution of drama applications to the effectiveness of the Middle School Visual Arts course. The research problem investigates how drama techniques affect students' participation, course effectiveness, and learning processes in the middle school visual arts class. This problem was chosen to enhance the effectiveness of visual arts lessons. The research was conducted using qualitative research methods. Curriculum review and literature review methods were applied. The literature review was supported by studies that examine the contributions of drama applications to visual arts lessons and the impact of drama applications on education. The curriculum review analyzed the middle school visual arts curriculum and evaluated how drama techniques can be integrated into this course. The research results show that drama applications have a positive effect on students' interaction with the course and the learning processes in the visual arts class. It was concluded that drama applications increased student motivation and participation in the course. Additionally, it was found that drama techniques contributed to the development of students' communication and problem-solving skills. This thesis highlights the contributions of drama applications to the middle school visual arts course and provides guidance for teachers in integrating these methods into their lesson plans.