Ortaokul öğrencilerinin görsel sanatlar dersinde yer alan kazanımların gerçekleştirilmesinde gelişen teknolojik materyallerin katkısına ilişkin görüşleri
Opinions of secondary school students about the contribution of technological materials developed in the achievement of visual arts lesson
  1. Tez No: 527314
  2. Yazar: ELİF AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ESAT ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğrencilerinin görsel sanatlar dersinde yer alan kazanımların gerçekleştirilmesinde gelişen teknolojik materyallerin katkısına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde Eyüp ilçesinde ortaokula devam eden öğrencilerdir. Örneklem ise ortaokullara devam eden her sınıf seviyesinden 250 öğrenci toplam 1000 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu görüşme formunda katılımcılara kişisel bilgilerin yanı sıra araştırmaya temel oluşturan, problem durumuna yönelik ilgili kazanım listeleri yer almıştır. Bu şekilde oluşturulan 5 li likert tipi bir anketle öğrencilerin görüşleri toplanmıştır. Alan araştırmasından toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu program aracılığıyla çapraz tablo ve ki kare kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: 5. 6. 7. ve 8. sınıf kazanımlarına ilişkin olarak verilen kazanım ifadelerinin tümüne öğrenciler katılım eğilimi gösterdiği ve görsel sanatlar dersinde teknolojik materyallerin kullanımının bu kazanımların elde edilmesine katkı sağladığını bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; the contribution of technology has been mentioned in the realization of the subjects in the visual arts course of secondary school pupils. The research was scanned in general Secondary school students were used in the province of Eyüp 250 students in every class at secondary school level; with a total of 1000 students. The structured interview form is used. A part from the participond's personel information, there is a list of problem situations that from the basis of the research. 5 scale type was used. A quintile rating questionnaire was applied. İn the program, a cross table is used. As a result of the research, it is seen that technology contributes to the visual arts lesson.