Çağdaş sanat uygulamaları kapsamında sanal müze kullanımının öğrenci çalışmalarına katkısı
Contribution of the use of virtual museums to student studies within the scope of contemporary art practices
- Tez No: 926619
- Danışmanlar: PROF. ÇAĞATAY İNAM KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmanın amacı, çağdaş sanat uygulamaları kapsamında sanal müze kullanımının öğrenci çalışmalarına katkısı incelenmiştir. Deneysel yöntemin kullanıldığı çalışmada, tek grup ön test-son test deseni uygulanmıştır. Araştırma grubunu, Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 4. sınıf 13 (on üç) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; sayısal veriler için bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Sözel veriler için ise; görüşme formu, öğrenci sanatsal uygulama çalışmaları ve öğrencilere eğitim etkinliklerinde uygulanan çalışma yaprakları kullanılmıştır. Kişisel bilgi formundaki veriler, içerik analiz yöntemiyle açıklanmış ve bulgular, frekans (f) ve yüzde (%) olarak çözümlenmiştir. Geliştirilen başarı testi, deneysel çalışmadan önce ve sonra uygulanmak suretiyle elde edilen veriler, SPSS istatistik programıyla çözümlenmiştir. Ön Test-Son Test arasındaki puan karşılaştırması ve puanlara ait çarpıklık ve basıklık değerleri için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve ayrıca ilişkili örneklemler (Bağımlı Gruplar t-testi ) çözümleme için kullanılmıştır. Öğrencilerin sanatsal çalışmaları ve ara-bul etkinliğindeki uygulamaları için nitel araştırma yöntemlerinin betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Sanat eleştiri etkinliğinde ise betimsel ve içerik analizleri kullanılmış ve öğrencilerin ifadelerine yer verilmiştir. Görüşme formunda sorulara verilen cevapların analizleri, içerik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. İlaveten, görüşme formunda yer alan cevaplardan alıntılar yapılmıştır. Deneysel uygulama, 8 (sekiz) haftada tamamlanmıştır. Araştırmanın sonucu olarak; öncelikle öğrencilerin çağdaş sanat hakkında mevcut bilgi düzeylerini ölçmek için ön-test geçerlilik ve güvenirliği alınan başarı testi uygulanmış ve bu test eğitimi sonunda, son test uygulanarak öğrencilerin aldıkları puanlar arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Öğrencilerin yaptıkları uygulamalarda, materyal kullanımı çeşitliliğinin arttığı görülmüştür. Sanat eleştirisi kısmında ise öğrencilerin eseri analiz ederek bütün ayrıntıları yorumlamalarında uygulanan testlerin önemli katkısının bulunduğu görülmüştür. Özellikle, sanal müzenin çağdaş sanat uygulamalarına yansımalarının uzmanların verdikleri puanlarla da öğrencilerin başarı oranlarının arttığı görülmüştür. Öğrenciler üzerinde görüşme formunda elde edilen veriler de eğitim uygulamasının beklentilerin üzerinde olduğunu, öğrencilerin en çok Guggenheim Müzesinden etkilendiklerini, çağdaş sanat hakkında bilgi sahibi olduklarını, eğitim sonrasında çağdaş sanatı anladıklarını, anlamlandırdıklarını, malzeme ve fikir boyutunda sınırsız olduklarını öğrendiklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the contribution of using virtual museums to student studies within the scope of contemporary art practices was examined. In the study, which used the experimental method, a single group of pre-test-final test patterns were applied. The research group consists of Hitit University Faculty of Fine Arts Painting Department 4th year 13 (thirteen) undergraduate students. As a data collection tool; information form for numerical data, success test developed by the researcher and graded scoring key were used. For verbal data,; interview form, student artistic practice studies and worksheets applied to students in educational activities were used. The data in the personal information form were explained by the content analysis method and the findings were analysed as frequency (f) and percentage (%). The developed success test, the data obtained by applying before and after the experimental study, were analysed with the SPSS statistical program. The score comparison between the Preliminary Test and the Final Test and the Wilcoxon Marked Sequences Test for the skew and hochinesss values of the scores, as well as for analysing related samples (Dependent Groups t-test). The descriptive analysis method of qualitative research methods was used for the students' artistic studies and applications in the intermediate event. In the art criticism activity, descriptive and content analyses were used and the statements of the students were included. The analyses of the answers given to the questions in the interview form were analysed with the content analysis method. In addition, quotations were made from the answers in the interview form. The experimental application was completed in 8 (eight) weeks. As a result of the research; first of all, in order to measure the current knowledge levels of the students about contemporary art, the pre-test validity and reliability of the success test was applied, and at the end of this test training, significant differences were found between the scores of the students by applying the final test. It has been seen that the variety of material use has increased in the practises of the students. In the art criticism section, it was seen that the tests applied to the students analysing the work and interpreting all the details had a significant contribution. In particular, it has been seen that the reflections of the virtual museum on contemporary art practises increase the success rates of the students with the scores given by the experts. The data obtained in the interview form on the students also revealed that the educational application was above expectations, that the students were most influenced by the Guggenheim Museum, that they had knowledge about contemporary art, that they understood and understood contemporary art after the education, that they learned that they were unlimited in terms of material and ideas.