Elektrik ünitesinin artırılmış gerçeklik uygulamaları içeren REACT stratejisi ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of teaching the electric unit with the REACT strategy including augmented reality applications on the academic achievement of 7th grade students
  1. Tez No: 926620
  2. Yazar: YAVUZ KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Son yıllarda eğitimde teknolojik yeniliklerin kullanımı, öğrenme-öğretme süreçlerini dönüştürerek öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirme ve derslere olan ilgilerini artırma hedefi taşımaktadır. Fen bilimleri eğitimi, öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları problemlere bilimsel çözümler üretebilme yetkinliğini kazandırmayı amaçlamaktadır. Bağlam temelli öğrenme yaklaşımı, problem çözme becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bağlam temelli öğrenme yaklaşımı, öğrencilerin öğrendikleri bilgiyi gerçek yaşam durumlarıyla ilişkilendirerek anlamlandırmasını sağlar ve bu süreçte problem çözme becerilerini geliştirmeyi hedefler. Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri ise, soyut kavramları somut ve etkileşimli bir şekilde görselleştirerek bu yaklaşımı destekleyen güçlü araçlardan biridir. Bu teknolojiler, bağlam temelli öğrenme yaklaşımının temel unsurları olan ilişkilendirme, deneyimleme ve uygulama adımlarını daha etkili bir şekilde hayata geçirerek, öğrencilerin bilgiyi anlamlandırma ve problem çözme süreçlerini zenginleştirir. Bu çalışma, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı REACT stratejisi ile AR uygulamaları ile zenginleştirilmiş bir fen bilimleri ders planının, öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenme deneyimlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 7. sınıf düzeyinde“Elektrik”ünitesine odaklanmış ve deneysel bir desen çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, deney grubunda AR uygulamalarıyla desteklenen REACT stratejisi ile dersler işlenirken, kontrol grubunda mevcut ders kitabı ve kitaptaki etkinlikler takip edilmiştir. Tüm öğrencilere ön test ve son test uygulanarak akademik başarıları değerlendirilmiş, ek olarak deney grubundaki öğrencilere uygulamaya yönelik görüşlerini belirtmeleri için bir görüşme formu verilmiştir. Nicel analiz sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek akademik başarı sergilediğini göstermektedir. Nitel bulgular ise deney grubundaki öğrencilerin, AR destekli REACT stratejisi ile yapılan derslerin eğlenceli, akılda kalıcı ve öğrenme motivasyonlarını artırıcı nitelikte olduğunu vurguladığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, artırılmış gerçeklik teknolojilerinin bağlam temelli öğrenme ve REACT stratejisi ile birleştirilerek fen bilimleri eğitiminde etkin bir araç olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için öğrenme ortamlarına AR teknolojisinin entegre edilmesi ve bağlam temelli öğrenme yaklaşımının REACT stratejisinin derslerde kullanımının sağlanması için daha fazla öğretmen eğitimlerinin planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of technological innovations in education aims to improve students' problem solving skills and increase their interest in lessons by transforming learning-teaching processes. Science education aims to provide students with the competence to produce scientific solutions to the problems they encounter in daily life. Context-based learning approach stands out as an effective approach in developing problem solving skills. Context-based learning approach enables students to make sense of the information they learn by associating it with real life situations and aims to develop problem solving skills in this process. Augmented reality (AR) technologies are one of the powerful tools that support this approach by visualizing abstract concepts in a concrete and interactive way. These technologies enrich students' processes of making sense of knowledge and problem solving by more effectively realizing the steps of association, experience and application, which are the basic elements of the context-based learning approach. This study aims to examine the effect of a science lesson plan enriched with AR applications and REACT strategy based on context-based learning approach on students' academic achievement and learning experiences. The study focused on the“Electricity”unit at the 7th grade level and was conducted in an experimental design. In the study, the experimental group was taught with the REACT strategy supported by AR applications, while the control group followed the existing textbook and activities in the book. A pre-test and post-test were administered to all students to evaluate their academic achievement, and an interview form was given to the students in the experimental group to express their opinions about the application.The results of the quantitative analysis show that the students in the experimental group exhibited significantly higher academic achievement compared to the control group.Qualitative findings revealed that the students in the experimental group emphasized that the lessons with the AR-supported REACT strategy were fun, memorable, and increased their motivation to learn. These results suggest that augmented reality technologies can be effectively utilized in science education by integrating context-based learning with the REACT strategy.To capitalize on this potential, it is recommended that further teacher training be planned to incorporate AR technology into learning environments and to ensure the implementation of context-based learning and REACT strategy in lessons.