Akılcı duygusal davranışçı yaklaşım temelli psiko-eğitim programının sporcularda özgüven ve akıldışı performans inançlarına etkisi
The effect of rational emotive behavioral approach based psycho-educational program on self-esteem and irrational performance beliefs in athletes
- Tez No: 926626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BURAK TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, akılcı duygusal davranışçı yaklaşım (ADDY) temelli psiko-eğitim programının sporcularda özgüven ve akıldışı performans inançlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma kontrollü yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırmaya 10 deney (Yaşort=21,70+2,35) ve 10 kontrol (Yaşort=21,60+1,26) olmak üzere toplam 20 erkek sporcu (Yaşort=21,60+1,84) katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Özgüven Ölçeği”ve“Akıldışı Performans İnançlarını Envanteri-2 kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, ”bağımlı örneklem t testi" ile analiz edilmiştir. Deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında özgüven ve akıldışı performans inançları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark varken (p.05). Buna ek olarak, akılcı duygusal davranışçı yaklaşım temelli psiko-eğitim programına katılan sporcularda katılmayanlara kıyasla akıldışı performans inançları açısından etki gözlenirken (p.05). Sonuç olarak, sporcularda akılcı duygusal davranışçı yaklaşım temelli psiko-eğitim programı sporcuların özgüvenlerini arttırmada ve akıldışı performans inançlarını azaltmada etkili bir eğitim yöntemidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a Rational Emotive Behavior Therapy (REBT)-based psychoeducation program on confidence and irrational performance beliefs in athletes. The research is a controlled quasi-experimental study. A total of 20 male athletes (M age = 21.60 ± 1.84) participated in the study, including 10 in the experimental group (M age = 21.70 ± 2.35) and 10 in the control group (M age = 21.60 ± 1.26). Data collection tools used in the research were the“Personal Information Form,”the“Self-Confidence Scale,”and the“Irrational Performance Beliefs Inventory-2.”Data were analyzed with descriptive statistics and“dependent sample t test”. According to the results, there was no significant difference between the pre-test self-confidence scores (internal and external self-confidence subscales) of the experimental group basketball players who participated in the psychoeducation program and the control group athletes who received no intervention. However, a significant difference was observed in the post-test self-confidence scores between the experimental group, which received the psycho-education program, and the control group. Regarding irrational performance beliefs, no significant difference was observed in the pre-test scores of the irrational performance beliefs inventory subscales (catastrophizing, devaluation, demandingness, and low tolerance) between the experimental and control groups. However, a significant difference was found in the post-test scores between the experimental group and the control group in terms of irrational performance beliefs. As a result, the rational emotive behavior therapy-based psycho-education program is an effective educational method for increasing athletes' self-confidence and reducing irrational performance beliefs.