Yabancı dil öğretiminde Web 2.0 araçları kullanımının yedinci sınıf öğrencilerinin dinleme başarılarına ve kaygılarına etkisi: LyrıcsTraınıng örneği
The effect of the use of Web 2.0 tools in foreign language teaching on the listening achievement and anxiety of seventh grade students: A LyricsTraining example
- Tez No: 926625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul yedinci sınıf yabancı dil dersinde LyricsTraining Web 2.0 aracı kullanımının ortaokul öğrencilerinin dinleme başarılarına ve kaygılarına etkisini belirlemektir. Araştırmada öntest, sontest ve kalıcılık testlerinden oluşan deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma gruplarını Türkiye'nin orta büyüklükteki bir ilinde yer alan ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Dinleme Başarı Testi ve Dinleme Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubunda LyricsTraining ile hazırlanan dinleme etkinlikleri uygulanırken kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı yedinci sınıf İngilizce ders kitabındaki etkinlikler uygulanmıştır. Başarı testi sonuçları Karışık Desen ANOVA, kaygı ölçeği sonuçları ise ANCOVA ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre deney grubu ile kontrol grubundaki öğrencilerin son test uygulamasından aldıkları puanlar karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir fark oluşmadığı belirlenmiştir. Ancak, deney grubu ile kontrol grubundaki öğrencilerin kalıcılık testinde aldığı puanlar incelendiğinde, LyricsTraining ile desteklenmiş eğitimin, kontrol grubundaki geleneksel yöntemlere göre dinleme becerisinin kalıcılığını daha etkili bir şekilde desteklediği ortaya çıkmıştır. Kontrol grubu ise geleneksel yöntemlerle yapılan eğitimde belirli bir gelişim göstermiş, ancak kalıcılık açısından fark yaratamamıştır. Ayrıca, deney grubunun dinleme kaygısı sontest puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bu durum, LyricsTraining kullanımının dinleme kaygısını azaltmada güçlü bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, LyricsTraining aracının kalıcılık anlamında dinleme becerilerinin gelişimine katkı sağladığını ve öğrencilerin kaygı seviyelerini azalttığını göstermektedir. Bu bağlamda, LyricsTraining'in etkisinin artırılması için uygulamanın daha sık ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of using the LyricsTraining Web 2.0 tool in the seventh grade foreign language course on the listening achievement and anxiety of secondary school students. A quasi-experimental design with experimental and control groups, consisting of pretest, posttest and retention tests, was used in the research. The study groups consisted of secondary school students in a medium-sized province of Türkiye. The study took place in the first semester of the 2023-2024 academic year. Listening Achievement Test and Listening Anxiety Scale were used as data collection tools in the study. While the listening activities prepared with LyricsTraining were applied to the experimental group, the activities in the seventh grade English Textbook of the Ministry of National Education were applied to the control group. Achievement test results were evaluated by Mixed Pattern ANOVA, and anxiety scale results were evaluated by ANCOVA. According to the results of the research, when the scores of the students in the experimental group and the control group were compared in the post-test application, it was determined that there was no significant difference in favor of the experimental group. However, when the scores obtained by the students in the experimental group and the control group in the permanence test were examined, it was revealed that the training supported by LyricsTraining supported the permanence of listening skills more effectively than traditional methods in the control group. The control group showed a certain improvement in training with traditional methods, but could not make a difference in terms of permanence. Additionally, a statistically significant decrease was observed in the listening anxiety posttest scores of the experimental group. This revealed that the use of LyricsTraining had a strong effect on reducing listening anxiety. The findings show that the LyricsTraining tool contributes to the development of listening skills in terms of permanence and reduces students' anxiety levels. In this context, it is recommended that the application be carried out more frequently and at regular intervals to increase the effect of LyricsTraining.