Tarımsal danışmanlık sistemi üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
A research on agricultural advisory system: the case of İzmir province
  1. Tez No: 926650
  2. Yazar: AYŞE YARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada Tarımsal Yayım ve Tarım Danışmanlığı Hizmetlerinin işleyişini incelemek, çiftçilerin beklentilerini, memnuniyetlerini belirlemek ve sistemin iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini, 2022-2023 yıllarında İzmir ilinde danışmanlık hizmeti alan 149 çiftçi ve hizmet veren tarım danışmanlarının tamamı (13 danışman) ile yüz yüze görüşülerek doldurulan anketlerden derlenen veriler oluşturmaktadır. Ayrıca, kurum temsilcileri (kooperatif, birlik, ziraat odası) ile görüşmeler ve danışmanlarla gerçekleştirilen odak grup toplantısından da bazı bilgiler sağlanmıştır. Çiftçilerin danışmanlık hizmetinden faydalanma isteğini etkileyen faktörler için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgulara göre danışmanların mesleki açıdan memnunken, ekonomik yönden pek tatmin olmadıkları belirlenmiştir. Danışmanlar en çok proje hazırlama ve uygulama (4.30) ile tarımsal yayım teknikleri (4.15) konularında eğitim verilmesini istemektedirler. Danışmanlar çoğunlukla İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle işbirliği yapmaktadırlar. Danışmanların yaklaşık %70'i işleri ile ilgili gelecek kaygısı yaşamaktadır. Danışmanlar ücretlerinin yetersizliği, bürokratik iş yükünün fazlalığı, çiftçi ziyaret sayısının çokluğu gibi konuları önemli sorunları olarak göstermektedirler. Çiftçilerin tarımdaki deneyimleri ortalama 24.8 yıldır. Çiftçilerin danışmanlardan en sık aldıkları ve memnun oldukları bilgiler hastalık ve zararlılar ile mücadeledir (3.00). Ayrıca, çiftçilerin destekleme ve bürokratik işlemlerle (2.86) ilgili danışmanlardan bilgi aldıkları belirlenmiştir. Çiftçiler danışmanlık hizmetleri sonucu gelirlerinde %20.3'lük artış sağladıklarını belirtmişlerdir. Çiftçilerin %67.8'i devlet desteği olmasa da danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaya istekli olmalarına karşın, danışmanlık hizmetlerine ücret ödeyebileceğini belirtenlerin oranı %29.5'tir. Kurum temsilcileri, üye çiftçi sayılarının yüksek olması dolayısıyla; danışman sayılarının ve desteklerin arttırılması gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the functioning of Agricultural Extension and Agricultural Consultancy Services, to determine the expectations and satisfaction of farmers and to develop suggestions for improving the system. The main material of the research consists of data compiled from surveys filled out by face-to-face interviews with 149 farmers who received consultancy services and all agricultural consultants (13 consultants) serving in Izmir in 2022-2023. In addition, some information was obtained from interviews with institutional representatives (cooperative, union, chamber of agriculture) and focus group meetings with consultants Logistic regression analysis was conducted for the factors affecting farmers' willingness to benefit from consultancy services. According to the findings, it was determined that while the consultants were satisfied professionally, they were not very satisfied economically. Consultants mostly want training on project preparation and implementation (4.30) and agricultural extension techniques (4.15). Consultants mostly cooperate with Provincial and District Directorates of Agriculture and Forestry. Approximately 70% of consultants experience future anxiety about their jobs. Consultants point out issues such as insufficient wages, excessive bureaucratic workload, and the high number of farmer visits as important problems. The average experience of farmers in agriculture is 24.8 years. The information that farmers most frequently receive from consultants and are satisfied with is the fight against diseases and pests (3.00). Additionally, it was determined that farmers received information from consultants regarding support and bureaucratic procedures (2.86). Farmers stated that they achieved a 20.3% increase in their income as a result of consultancy services. Although 67.8% of farmers are willing to benefit from consultancy services even if there is no government support, the rate of those who say they can pay for consultancy services is 29.5%. Representatives of the institution stated that due to the high number of member farmers; They think that the number of consultants and supports should be increased.