Bir özneleşme süreci olarak genç borçluluğu: KYK kredisi üzerinden bir inceleme
Youth indebtedness as a process of subjectification: An analysis through the KYK loan
  1. Tez No: 926651
  2. Yazar: HİLAL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'deki refah rejiminin yapısı, doğrudan çalışma hayatına atılamayan, makul ücretli ve güvenceli iş bulmakta giderek zorlanan gençlerin refahını ve risklerden korunmasını büyük ölçüde aileye yüklemektedir. Bu araştırma, bu durumun, üniversite mezunu gençlerin ailelerine olan bağımlılığını nasıl şekillendirdiğini ve bu bağımlılığın mezuniyet sonrası borçluluk deneyimiyle kesiştiğinde nasıl etkilendiğini anlamayı amaçlamıştır. Karakteristik özelliği ailecilik olan Türkiye'deki refah rejiminin, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecini nasıl etkilediği ve borcun oluşturduğu iktidar ilişkisi bağlamında özneleşme sürecini nasıl şekillendirdiği sorularına yanıt aranmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde, anlatı araştırması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, üniversite mezunu, KYK öğrenim kredisi almış, 25-29 yaş aralığında, farklı bölümlerden mezun, ücretli bir işte çalışan veya iş arayan gençlerle yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşam öykülerine odaklanarak neden borçlandıklarını, borçlu olma halinin gündelik yaşam deneyimlerini, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecini ve gelecek planlarını nasıl etkilediği gençlerin anlatıları üzerinden incelenmiştir. Sonuçta, Türkiye'deki refah rejiminin, gençleri aileye bağımlı bireyler olarak konumlandırarak gençlerin bağımsızlaşma kapasitesini sınırlandırdığı ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, KYK borcu tek başına gençler üzerinde bir iktidar ilişkisi kurmasa da öğrenciyken borçlanan gençler, mezuniyet sonrası iş ve gelir güvencesizliğiyle karşılaşmasıyla aile desteğinin boyutuna göre ailelerine; aile desteğinin olmadığı durumda ise geçim zorluğu veya başka borçların varlığı nedeniyle işgücü piyasasına tabi kılındığı bir iktidar ilişkisi içinde öznelliklerini ve yaşamlarını şekillendirmektedir. KYK borcu, gençlerin ekonomik bağımsızlığını sağlamalarında doğrudan bir engel teşkil etmese de mevcut ekonomik belirsizlik ve güvencesizlikle birleştiğinde gençlerin ekonomik kırılganlığını derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The structure of the welfare regime in Turkey largely places the responsibility for ensuring the well-being and protection of young people—who are unable to enter the labor market directly and struggle to find reasonably paid and secure jobs—on the family. This study aims to understand how this situation shapes university graduates' dependence on their families and how this dependency is affected when it intersects with their debt experience. The research seeks to explore how Turkey's welfare regime, characterized by familialism, influences the transition from youth to adulthood and how the power dynamics created by debt shape the process of subjectification. The study was conducted within the framework of qualitative research methods using a narrative research design. As part of the study, semi-structured, in-depth interviews were conducted with university graduates aged 25-29 who had taken KYK student loans, graduated from various disciplines, and were either employed in paid work or seeking employment. By focusing on the life stories of the participants, the study examined why they became indebted, how their experience of indebtedness shaped their daily lives, how it influenced their transition from youth to adulthood, and how it impacted their future plans through their own narratives. As a result, it was revealed that Turkey's welfare regime positions young people as dependent on their families, thereby limiting their capacity for independence. In this context, although KYK debt alone does not establish a power dynamic over young people, graduates who borrowed while studying encounter job and income insecurity after graduation. Depending on the level of family support, they either become dependent on their families or, in the absence of such support, find themselves subjected to the labor market due to financial difficulties or additional debts. While KYK debt does not directly constitute a barrier to young people's economic independence, when combined with existing economic uncertainty and insecurity, it further deepens their economic vulnerability.