Piyano sanatçısının mesleki özyeterliğini oluşturan etmenlerin saptanması
The determination of the factors that constitute the professional self-efficacy of the piano artist
  1. Tez No: 926656
  2. Yazar: BERRAK ELİF TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, piyano sanatçısının mesleki özyeterliğine etki eden etmenlerin saptanmasıdır. Çalışmada, problem ve konunun belirlenmesi çerçevesinde 5 piyano sanatçısı/eğitimcisine, konservatuvar eğitimi ve konservatuvar mezunlarının istihdamına yönelik sorular yöneltilmiştir. Alınan cevaplar, piyano sanatçılarının konservatuvar eğitiminde ve iş yaşamlarında mesleki özyeterliğin oluşması ile gelişmesi konusunda çeşitli sorunların olduğunu ortaya koymuştur. Bu veriler çerçevesinde 'Piyano sanatçısının mesleki özyeterliğine etki eden etmenler nelerdir?' cümlesi, araştırmanın problem cümlesini oluşturmuştur. Araştırma betimsel tarama modelinde nitel bir araştırmadır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda 5 alt amaç belirlenmiştir. Bu alt amaçlar; 'Piyano sanatçısının yorumculuğu, sahne performansı, eğitimciliği, alan yetkinliği dışındaki yetkinlikleri ve mesleki özyeterliği arasındaki ilişki nasıl olmalıdır?' ve 'Yerel dinamikler mesleki özyeterliği nasıl etkilemektedir?' şeklinde belirlenmiştir. Bu sorulara yanıt alabilmek amacıyla, piyano alanında hem sahnede aktif olarak performans gösteren hem de akademik çalışmalarını sürdüren 14 piyano sanatçısı/eğitimcisine ulaşılmıştır. Araştırmada katılımcıların konu ile ilgili görüşlerini almak üzere, tezin alt amaçlarıyla uyumlu 5 ana başlık altında 17 sorudan oluşan, yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmış ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Ses ve video kayıtları aracılığıyla yapılan görüşmeler, ilk olarak deşifre edilmiştir. Deşifre edilen görüşmeler Maxqda programı aracılığıyla kodlanmış ve benzer kodlar birleştirilerek tezin alt amaçları doğrultusunda, içerik analizine tabii tutularak raporlaştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; piyano sanatçılarının yorumculuk becerileri, sahne performansı, eğitim süreci, genel kültür ve yerel dinamikler konularında mesleki özyeterliğini oluşturan etmenlerin saptanmasına yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca, piyano sanatçılarının mesleki özyeterliklerini arttıracak önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to identify the factors influencing the professional self-efficacy of piano artists. Within the framework of defining the problem and subject matter, five piano artists/educators were asked questions regarding conservatory education and the employment of graduates. The responses revealed various issues concerning the formation and development of professional self-efficacy in both conservatory education and professional careers of piano artists. Based on these findings, the research problem was formulated as follows:“What are the factors influencing the professional self-efficacy of a piano artist?”This research is a qualitative study conducted using a descriptive survey model. In line with the general objective of the study, five sub-objectives were identified. These sub-objectives include:“What should be the relationship between a piano artist's interpretative skills, stage performance, teaching ability, competencies beyond their field, and professional self-efficacy?”and“How do local dynamics affect professional self-efficacy?”To address these questions, 14 piano artists/educators who are actively performing on stage while also pursuing academic work were selected as participants. A semi-structured interview form was designed to align with the sub-objectives of the thesis, comprising 17 questions under five main topics. This form was administered to the study group. Interviews were conducted via audio and video recordings and were subsequently transcribed. The transcribed data were coded using the Maxqda software, and similar codes were grouped together. The data were then subjected to content analysis and reported in accordance with the sub-objectives of the thesis. The findings indicate that factors shaping the professional self-efficacy of piano artists include interpretative skills, stage performance, the educational process, general cultural knowledge, and local dynamics. Additionally, the study provides recommendations to enhance the professional self-efficacy of piano artists