Öğretmen eğitiminde eğitim programı kuramlarına ilişkin yönelimler
Orientations to curriculum theories in teacher education
  1. Tez No: 926671
  2. Yazar: GÜLŞAH COŞKUN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışma öğretmen eğitiminin eğitim programı kuramlarına ilişkin yapısının nasıl olduğunu betimlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde iç içe geçmiş durum çalışması deseni kullanılan araştırmada ölçüt ve kartopu örnekleme yoluyla araştırmanın yapıldığı üç üniversitenin İngilizce Öğretmenliği bölümünde görev yapan 21 öğretmen eğitimcisi ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışan yedi uygulama öğretmeni ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, Yüksek Öğretim Kurumu ve Millî Eğitim Bakanlığı dokümanları analiz edilmiştir. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Bulgular katılımcıların ve öğretmen eğitimi ile ilişkili belgelerin amaçlarının ve öğretme-öğrenme sürecindeki uygulamaların toplumsal fayda kuramı ekseninde birleştiğini göstermiştir. Öğretmen eğitimcileri, öğretmen eğitiminin amaçlarına ilişkin ifadelerinde sosyal yeniden yapılandırmacı ideolojiye de eğilim göstermiştir. Ayrıca, belgelerde de bu eğilimin izleri görülmektedir. Her üç veri kaynağının da öğretmen rolleri için vurguladığı eğitim programı kuramları öğrenci merkezli eğitim programı kuramı ve toplumsal fayda eğitim programı kuramı olarak belirlenmiştir. Öğretmen eğitimcileri uygulama öğretmenlerinden farklı olarak toplumsal yapılandırmacı bir öğretmen rolünü de önemli görmektedirler. Öğretmen adaylarının rollerine ilişkin kuramsal yönelimin ise öğretmen eğitimcileri, uygulama öğretmenleri ve belgelerde tüm eğitim programı kuramlarının eklektik yansıması biçimindedir. Sonuç olarak, öğretmen eğitiminde tek bir eğitim programı kuramına bağlı kalınmadığı ve farklı kuramların benimsendiği bir öğretmen eğitiminin yürütüldüğü sonucuna ulaşılmıştır Bununla birlikte, öğretmen eğitiminin ideolojik yapısının toplumsal fayda kuramından daha yoğun bir biçimde etkilendiği, beceri temelli ve teknisist yaklaşımın keşfedilen tüm temalarda yoğun bir şekilde görülebildiği sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining the structure of teacher education regarding curriculum ideologies. In the study, in which a qualitative case study with single-case embedded design was utilized, semi-structured in-depth interviews were conducted with 21 teacher educators working in the English Language Teaching departments of three universities in Ankara and seven cooperating teachers working as English language teachers in schools of the Ministry of National Education through criterion and snowball sampling. In addition, the documents of the Council of Higher Education and the Ministry of National Education were analyzed. The data was analyzed through content analysis and descriptive analysis methods. The findings revealed that the goals and implementations in the teaching-learning process of the participants and documents related to teacher education were represented on the axis of the social efficiency ideology. Teacher educators showed a tendency towards the social reconstructionist ideology in their statements regarding the objectives of teacher education. Additionally, traces of this tendency could be observed in the documents. The curriculum ideologies that all three data sources emphasized for the teacher roles were found to be the learner-centered ideology and social efficiency ideology. Teacher educators viewed the role of a social reconstructionist teacher as crucial in contrast to cooperating teachers. The theoretical orientation regarding the roles of pre-service teachers shared an eclectic reflection of all curriculum theories by teacher educators, cooperating teachers, and in documents. In summary, it has been concluded that teacher education does not adhere to a single curriculum theory but rather incorporates different curriculum ideologies. However, it has also been concluded that the ideological structure of teacher education is more heavily influenced by social efficiency ideology, and that the skills-based and technicist approach can be seen intensively in all the themes explored.