Hasta başı testlerin birinci basamak sağlık hizmetlerinde sağlık harcamaları üzerine etkisi
The impact of point-of-care testing on health expenditures in primary healthcare
  1. Tez No: 926688
  2. Yazar: SALİH ADİL BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, birinci basamakta hasta başı testlerin (HBT) sağlık harcamaları üzerine etkisini sistematik olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle; hızlı tanısal bilgilerin gereksiz hastane sevklerini azaltıp azaltamayacağını, tekrarlanan laboratuvar testlerini kısıtlayıp kısıtlayamayacağını ve sağlık hizmetleri ile ilişkili maliyetleri kontrol altına alırken hem akut hem de kronik hastalıkların yönetimini iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırmaktadır. Çeşitli birinci basamak sağlık hizmetleri ortamlarında HBT'lerin kullanımına ilişkin maliyet etkililik, maliyet minimizasyon, fayda maliyet, maliyet yararlanım analizleri gibi ekonomik değerlendirmeleri saptamak için sistematik bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bulaşıcı hastalıkların teşhisinden kronik hastalık belirteçlerine kadar çeşitli sağlık müdahalelerini inceleyen on altı çalışma dahil edilmiştir. Veriler; kısa ve uzun vadeli maliyet etkileri, teşhis geçerliği ve sağlık sistemleri ile ilgili hususlar açısından sentezlenmiştir. HBT'ler, genellikle test cihazı, sarf malzemeleri ve sağlık hizmeti sunucularının eğitimi gibi başlangıç maliyetleri içermesine rağmen; tekrarlanan klinik başvuruları azaltarak, uygunsuz antibiyotik reçetelendirilmesini düşürerek ve sağlık hizmetlerini kolaylaştırarak uzun vadeli maliyet tasarrufları sağlayabilmektedir. Özellikle, sonuçların hızlı bir şekilde elde edilebilmesi sayesinde klinik karar verme süreçlerini iyileştirmektedir. Ancak çıktılar; testlerin geçerliliğine, sağlık hizmeti sunucularının test sonuçlarına bağlılığına ve uygulanan ekonomik modele göre değişiklik göstermektedir. Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında uygun koşullar altında kullanılacak olan HBT'ler, gerektirdiği ön maliyetleri uzun vadeli maliyet tasarrufları ile dengeleme konusunda umut vaat etmektedir. Uygun eğitim ve destekleyici sağlık politikalarıyla birlikte sürdürülebilir ekonomik ve klinik faydalar elde edilebilir. Anahtar Kelimeler : Hasta Başı Testler, Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri, Sağlık Harcamaları, Sağlık Ekonomisi
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically evaluate the impact of point-of-care testing (POCT) on health expenditure in primary healthcare. Specifically, investigates whether rapid diagnostic information can reduce unnecessary hospital referrals, limit repeated laboratory tests and improve the management of both acute and chronic diseases while controlling healthcare-related costs. A systematic literature search was conducted to identify economic evaluations such as cost-effectiveness, cost-minimization, cost-benefit and cost-utility analyses of POCTs in various primary healthcare contexts. Sixteen studies were included, examining health interventions ranging from infectious disease diagnosis to markers of chronic diseases. Data were synthesized for short and long term cost effects, diagnostic accuracy and aspects related to health systems. Although POCTs typically involve initial costs such as testing equipment, medical consumables and training of healthcare providers, they can generate long term cost savings by streamlining health services or reducing readmissions and inappropriate antibiotic prescribing. In particular, the rapid availability of results improves clinical decision-making. However, outcomes vary depending on the validity of the tests, the dependance of healthcare providers on the test results and the economic model applied. POCTs used in primary healthcare under appropriate conditions show promise in offsetting the upfront costs with long term cost savings. With appropriate training and supportive health policies, sustainable economic and clinical benefits can be achieved. Key Words : Point-of-Care Testing, Primary Healthcare, Health Expenditures, Health Economics