Parkinson hastalığında farmakoterapi ve derin beyin stimülasyonu tedavisinin maliyet-etkililik analizi
Cost-effectiveness analysis of pharmacotherapy and deep brain stimulation treatment in parkinson's disease
  1. Tez No: 938443
  2. Yazar: ELİF GİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Parkinson hastalığı (PH) en sık görülen nörodejeneratif bozukluklardan biridir. Farmakolojik tedaviye ek olarak, Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) ileri Parkinson hastalığında alternatif bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, tıbbi tedaviyle birlikte DBS'yi yalnızca tıbbi tedaviye kıyasla maliyet etkililiğini analiz etmektir. Araştırmada geri ödeme kurumu perspektifi benimsendiği için doğrudan (direkt) tıbbi maliyetler hesaplanmıştır. Tedavi seçeneklerinin maliyetlerini belirlemede aşağıdan yukarı (bottom up) maliyet yöntemi kullanılmıştır. Klinik etkililik değerleri sistematik derleme ile literatürden alınmıştır. Hastalığın yan etkileri ile ilgili veriler klinik çalışmalardan, yayınlanmış raporlardan veya meta-analizlerden elde edilmiştir. Araştırmada alternatif tedavi seçeneklerinin maliyet etkililiğini belirlemek amacıyla Markov modeli kullanılmıştır. Modelde döngü uzunluğu 6 ay, zaman dilimi ise 15 yıl olarak belirlenmiştir. Hastalığın doğal seyrini markov modeline uyarlamak için Hoehn ve Yahr (H&Y) 'on-off' durumları kullanılmıştır. Araştırmada PH'li hastaların alternatif tedavi seçeneklerinin maliyeti ve kaliteye ayarlanmış yaşam yılı (QALY) hesaplanmış ve %3 indirgeme oranı uygulanmıştır. Ayrıca sonuç ölçütü olarak, ilave maliyet etkililik oranı (İMEO) ve ilave net parasal fayda (NMB) değerleri kullanılmıştır. Maliyet etkililik analizi sonucu 1, 5, 10 ve 15 yıl için hesaplanmış olup tek yönlü ve olasılıksal duyarlılık analizi yapılmıştır. Araştırmada markov modeline göre 15 yıllık zaman diliminde farmakoterapi ve DBS'li tedavinin toplam maliyetleri sırasıyla 100.573,96 TL (3.302,30 $) ve 563.924,94 TL (18.516,23 $) olarak belirlenmiştir. Farmakoterapi ve DBS'li tedavinin 15 yıllık klinik etkililik değerleri ise sırasıyla 1,93 ve 3,61 olarak tespit edilmiştir. Maliyet etkililik analizi sonucunda DBS'li tedavi, farmakoterapiye göre 1,68 ilave etkililiğe ve 463.350,97 TL (14.111,67 $) ilave maliyete sahiptir. Araştırma sonucunda DBS'li tedavi, farmakoterapiye göre kısa vadede (1-5 yıl) ameliyatın ilk yılında maliyetin yüksek olmasından dolayı maliyet etkili değilken, uzun vadede (10-15 yıl) sağlık faydasının artması ve maliyetlerin düşmesi sebebiyle maliyet etkili bulunmuştur. Duyarlılık analizlerinde, DBS'nin maliyetleri ile indirgeme oranının maliyet etkililik üzerinde en etkili parametreler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca DBS'nin farmakoterapiye göre İMEO'sunun QALY başına 275.804,15 TL (9.032,4 $) ile en maliyet etkili seçenek olduğu belirlenmiştir. Bütçe etki analizine göre, toplam sağlık harcamalarının %1,42'sinin PH'nin tedavisinde harcandığı belirlenmiştir. DBS'nin Türkiye sağlık sisteminde ileri PH'nin tedavisinde geri ödeme perspektifinden standart bakıma kıyasla uzun vadede maliyet etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak, PH'nin ilerlemesi hastaların özelliklerine, informal bakımın kalitesine ve hastalık şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermesinden dolayı farklı PH tedavi yöntemlerinin bileşiminden oluşan tedavi programları planlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu nedenle bu tedavi yöntemlerinin maliyet etkililiğini karşılaştırılırken her iki tedavi seçeneği, rekabetçi olmaktan ziyade tamamlayıcı tedavi yöntemleri olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is one of the most common neurodegenerative disorders. In addition to pharmacological treatment, Deep Brain Stimulation (DBS) has become an alternative treatment option for advanced Parkinson's disease. The aim of this study was to analyze the cost-effectiveness of DBS combined with medical treatment compared to medical treatment alone. Since the reimbursement agency perspective was adopted in the study, direct medical costs were calculated. The bottom-up costing method was used to determine the costs of treatment options. Clinical effectiveness values were obtained from the literature by systematic review. Data on side effects of the disease were obtained from clinical studies, published reports or meta-analyses. Markov model was used to determine the cost-effectiveness of alternative treatment options in the study. Cycle length was determined as 6 months and time period as 15 years in the model. Hoehn and Yahr (H&Y) 'on-off' conditions were used to adapt the natural course of the disease to the Markov model. In the study, the cost of alternative treatment options and quality-adjusted life years (QALY) of patients with PD were calculated. A discount rate of 3% was applied. In addition, ıncremental cost effectiveness ratio (ICER) and ıncremental net monetary benefit (INMB) values were used as outcome measures. The cost-effectiveness analysis result was calculated for 1, 5, 10 and 15 years and one-way and probabilistic sensitivity analysis were performed. In this study, the total costs according to the Markov model in the 15-year period were determined as 100,573.96 TL (3,302.30 $) for pharmacotherapy alone and 563,924.94 TL (18,516.23 $) for pharmacotherapy with DBS. The clinical effectiveness values in the 15-year period were found to be 1.93 for pharmacotherapy alone and 3.61 for pharmacotherapy combined with DBS. As a result of the cost-effectiveness analysis, it was determined that DBS treatment had an ıncremental effectiveness of 1.68 compared to pharmacotherapy and an ıncremental cost of 463,350.97 TL (14,111.67 $). As a result of the research, DBS treatment is not cost-effective in the short term (1-5 years) compared to pharmacotherapy due to the high cost in the first year of the surgery. In the long term (10-15 years), it was found to be cost-effective due to the increase in health benefits and the decrease in costs. In sensitivity analyses, it was determined that the most effective parameters on cost-effectiveness were the costs of DBS and discount rate. In addition, the IMEO of DBS per QALY compared to pharmacotherapy was found to be 275,804.15 TL (9,032.4 $), thus determining DBS as the most cost-effective option. According to the budget impact analysis, it was determined that 1.42% of total health expenditures were spent on the treatment of PD. DBS has been found to be cost-effective in the long term compared to standard care from a reimbursement perspective in the treatment of advanced PD in the Turkish healthcare system. However, since the progression of PD varies depending on the characteristics of the patients, the quality of informal care and the severity of the disease, treatment programs consisting of a combination of different PD treatments should be planned and implemented. Therefore, when comparing the cost-effectiveness of these treatment methods, it is recommended that both treatment options be evaluated as complementary treatment methods rather than competitive.