Kolesistektomi ameliyatı öncesi ve sonrasında uygulanan ayak masajının kaygı,ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of foot massage applied before and after cholecystectomy surgery on anxiety, pain and comfort level
- Tez No: 926732
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA RIZALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma, laporoskopik kolesistektomi ameliyatı öncesi ve sonrasında uygulanan ayak masajının hastaların ameliyat öncesi cerrahi kaygı düzeyi, ameliyat sonrası cerrahi kaygı, ağrı ve konfor düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilen tek merkezli ön test-son test tasarımlı müdahalesel ve randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mayıs-Ekim 2023 tarihleri arasında Niğde ilindeki bir eğitim araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniğinde laporoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 80 hasta ile yürütüldü. Müdahale grubundaki hastalara (n=40) ameliyat öncesi ve sonrası ayak refleksoloji masajı uygulaması yapılırken, kontrol grubundaki hastalara (n=40) rutin bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Yaşam Bulguları İzlem Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği, Yetişkin Hastalar İçin Cerrahi Kaygı Ölçeği ile toplandı. Veri analizinde bağımsız örneklem t testi, ki-kare ve ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının müdahale grubunda 42,18 ± 12,19 yıl, kontrol grubunda 47,15 ± 13,42 yıl olduğu, müdahale grubunun %77,5' nin, kontrol grubunun %70' nin kadın olduğu belirlendi. Müdahale grubundaki hastaların ayak refleksoloji masajı sonrası ameliyat öncesi kaygı düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlendi. Müdahale grubuna ameliyat sonrası uygulanan ayak refleksoloji masajının kaygı ve ağrı düzeylerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as an interventional and randomized controlled study with a single-center pretest-posttest design to determine the effect of foot massage applied before and after laporoscopic cholecystectomy surgery on the preoperative surgical anxiety level, postoperative surgical anxiety, pain and comfort levels of patients. Materials and Methods: The study was conducted with 80 patients who underwent laporoscopic cholecystectomy surgery in the general surgery clinic of a training and research hospital in Niğde province between May and October 2023 and met the inclusion criteria. Patients in the intervention group (n=40) received foot reflexology massage before and after surgery, while patients in the control group (n=40) did not receive any treatment other than routine care. Translated with DeepL.com (free version)Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, Life Findings Monitoring Form, Numeric Raiting Scala, Perianesthesia Comfort Scale, and Surgical Anxiety Scale for Adult Patients. In data analysis, independent samples t-test, chi-square, and ANOVA test were used. Results: The mean age of the patients was 42.18 ± 12.19 years in the intervention group and 47.15 ± 13.42 years in the control group, 77.5% of the intervention group and 70% of the control group were female. It was determined that preoperative anxiety levels after foot reflexology massage in the intervention group were lower than in the control group. It was determined that the anxiety and pain levels of the foot reflexology massage applied to the intervention group after surgery were lower than the control group.