Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 ay çocukların baba-çocuk ilişkisinin sosyal yetkinlik düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between father-child relationship and social competence levels of children aged 48-72 months attending preschool education institutions
  1. Tez No: 926733
  2. Yazar: RÜMEYSA TONBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların sosyal yetkinlik düzeyleri ile baba ve çocuk arasındaki ilişkinin kalitesini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemi İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokula bağlı anasınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 48-72 aylık 203 çocuk ve babaları ile yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış; veri toplama sürecinde geçerli ve güvenilir ölçekler uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30) Okul Öncesi Öğretmen Formu, Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği (Baba Formu) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler lisanslı SPSS 27 paket programı ile analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Araştırma sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların sosyal yetkinlik düzeyleri ile baba ve çocuk arasındaki ilişkide anlamlı fark ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte baba-çocuk ilişkisinde babanın eğitim durumu, babanın mesleği, çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, okul öncesi eğitime devam süresi, annenin eğitim durumu, annenin çalışma durumuna göre anlamlı düzeyde fark bulunmazken; babanın yaşına göre anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Sonuç olarak, baba-çocuk ilişkisi çocukların sosyal gelişiminde kritik bir rol oynamaktadır. Babaların çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesini teşvik eden politikaların uygulanması ve farkındalık çalışmalarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the social competence levels of 48-72 month-old children attending pre-school education institutions and the quality of the relationship between father and child. The population and sample of the research were conducted with 203 children and their fathers, aged 48-72 months, attending kindergartens and independent kindergartens affiliated with the primary school within the Ministry of National Education in the Sultanbeyli district of Istanbul. The research used a Relational Scanning model; Valid and reliable scales were used during the data collection process. Personal Information Form prepared by the researcher, Social Competence and Behavior Evaluation-30 Preschool Teacher Form, child parent Relationship Scale were used as data collection tools. The data obtained in the study were analyzed using the licensed SPSS 27 program, and the relationships between the variables were using with statistical methods. At the end of the research, the following results were obtained: A significant difference and significant relationship was detected between the social competence levels of 48-72 month old children attending pre-school education institutions and the relationship between father and child. In addition, while there was no significant difference according to the father's education level, father's profession, child's gender, birth order, duration of attendance at pre-school education, mother's education level, and mother's employment status; It varies significantly depending on the age of the father. In conclusion, the father-child relationship plays a critical role in children's social development. Policies encouraging fathers to spend quality time with their children and increasing awareness through educational programs are recommended.