Dijital ortamda dokuma kumaş tasarımı sürecinde sürdürülebilirlik
Sustainability in woven fabric design process in digital environment
  1. Tez No: 926778
  2. Yazar: TÜLAY YILDIZ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez konusu olarak Dijital Ortamda Dokuma Kumaş Tasarım Sürecinde Sürdürülebilirlik seçilmiştir. Çalışma da tekstil sektöründe giderek artan çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik gerekliliklerine yanıt vermek amacıyla dijital tasarım ve simülasyon teknolojilerinin kullanımı üzerine incelemeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında; EAT Design Scope Victor yazılımı, dijital dokuma tasarımında kullanılan temel araç olarak seçilmiş ve bu yazılım aracılığıyla yapılan tasarım süreçleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, özellikle simülasyon teknolojilerinin kumaş varyantlarının hazırlanmasındaki rolü ve 3DMapp programıyla modeller üzerine giydirilmesi sayesinde elde edilen görsel sunumların tasarım sürecine sağladığı katkılar değerlendirilmiştir. Bu süreç, tasarımların fiziksel üretime geçmeden önce değerlendirilmesini ve iyileştirilmesini sağlayarak malzeme ve enerji tasarrufunun mümkün olduğunu göstermiştir. Simülasyon teknolojileri, sonsuz sayıda varyant oluşturulmasına olanak tanıyarak tasarımcılara geniş bir yaratıcılık sunmaktadır. Bu yöntemle, tasarım süreçleri fiziksel prototip üretimine gerek kalmadan yürütülmekte, böylelikle çevresel etkiler en aza indirgenmektedir. Bu bağlamda ilgili çalışma dijital teknolojilerin yalnızca çevresel sürdürülebilirliği değil, aynı zamanda ekonomik verimliliği de desteklediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, dijital dokuma tasarımının sürdürülebilir üretim modelleri üzerindeki etkisini ortaya koyarak, tekstil sektörünün dijitalleşme sürecinde nasıl daha çevre dostu ve verimli hale gelebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability in Woven Fabric Design Process in Digital Environment has been chosen as the subject of this thesis. The study examines the use of digital design and simulation technologies to respond to the increasing environmental, economic and social sustainability requirements in the textile industry. Within the scope of the research; EAT Design Scope Victor software was selected as the main tool used in digital weaving design and the design processes made through this software were examined in detail. In the study, especially the role of simulation technologies in the preparation of fabric variants and the contributions of the visual presentations obtained through the 3DMapp program to the design process were evaluated. This process has shown that material and energy savings are possible by enabling designs to be evaluated and improved before physical production. Simulation technologies offer designers a wide range of creativity by enabling the creation of an infinite number of variants. With this method, design processes are carried out without the need for physical prototype production, thus minimizing environmental impacts. In this context, the study reveals that digital technologies support not only environmental sustainability but also economic efficiency. As a result, this study shows how the textile industry can become more environmentally friendly and efficient in the process of digitalization by revealing the impact of digital weaving design on sustainable production models.