Öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde yönetsel yeterlilik algısının aracı rolü Gaziantep ili örneği
The mediator role of the perception of managerial competence in the effect of teachers' organizational cynism levels on organizational commitment Gaziantep province example
- Tez No: 926798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma“Yönetsel Yeterlilik Algısı”,“Örgütsel Sinizm”ve“Örgütsel Bağlılık”kavramlarının birbiriyle doğrudan ya da dolaylı olan ilişkilerinin incelenmesi üzerine kurulmuştur. Bu kavramlar ekseninde devlet okullarında görev yapan idareci ve öğretmen kadroları üzerinden inceleme yapılmıştır. Araştırma kapsamında anket uygulaması için Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü, MEB ve Gaziantep Valiliğinden ayrı ayrı izinler alınmıştır. Sonrasında ise Gaziantep'in muhtelif noktalarındaki okullara gidilerek dört sayfa hâlinde sunulan anketler, okul idaresinin izni ve gönüllülük esasıyla katılımcılara yöneltilmiştir. Bu noktada araştırmanın örneklemini oluşturan okullar, homojen bir dağılımla il genelini en uygun yansıtacak şekilde seçilmiştir. Toplam 288 katılımcıdan anket yöntemi ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modeli kullanılarak yapılan incelemelerde örgütsel sinizmin hem yönetsel yeterlilik algısı üzerinde hem de örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu durum, çalışanların örgüte karşı hissettikleri sinizmin yöneticilerin performansını ya da yönetim becerileriyle ilgili algılarını ve aynı zamanda örgüte duydukları bağlılık düzeylerini etkileyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte yönetsel yeterlilik algısının örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Örgütsel sinizmin hem yönetsel yeterlilik algısı üzerinde hem de örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğu ancak yönetsel yeterlilik algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin sınırlı veya anlamsız olduğu ortaya konulmuştur. Örgütsel sinizmin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde yönetsel yeterlilik algısının aracı rolü olup olmadığını tespit edebilmek için Process Macro (aracılık) testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre örgütsel sinizmin yönetsel yeterlilik algısı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the examination of the direct or indirect relationships between the concepts of“Perception of Managerial Competence”,“Organizational Cynicism”and“Organizational Commitment”. On the axis of these concepts, an examination was made on the administrators and teachers working in public schools. Within the scope of the research, separate permissions were obtained from Gaziantep Provincial Directorate of National Education, Ministry of National Education and Gaziantep Governorate for the survey application. Afterwards, the questionnaires, which were presented in four pages by going to schools at various points in Gaziantep, were directed to the participants with the permission of the school administration and on a voluntary basis. At this point, the schools that make up the sample of the research were selected in a homogeneous distribution to reflect the province in general in the most appropriate way. The data collected from a total of 288 participants with the questionnaire method were analyzed. Using structural equation modeling, it was determined that organizational cynicism has a significant effect on both the perception of managerial competence and organizational commitment. This shows that the cynicism that employees feel towards the organization can affect their perceptions of managers' performance or managerial skills, as well as their level of commitment to the organization. On the other hand, it was determined that the perception of managerial competence did not have a significant effect on organizational commitment. It has been revealed that organizational cynicism is effective on both managerial competence perception and organizational commitment, but the effect of managerial competence perception on organizational commitment is limited or insignificant. Process Macro (mediation) test was conducted to determine whether the perception of managerial competence has a mediating role in the effect of organizational cynicism on organizational commitment. According to the results of the analysis, it was determined that organizational cynicism has a negative and significant effect on the perception of managerial competence.