Use of risk assessment tools in hospitalized patients to prevent pressure ulcers (Georgia, 1994)
Hastanede yatan hastalarda basınç (dekübit) ülserlerinin önlenmesinde risk değerlendirme araçlarının kullanımı (Georgia, 1994)
  1. Tez No: 926797
  2. Yazar: BANU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WILLIAM MCCLELLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Emory University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dahiliye yoğun bakımda yatan veya femur kırığı olan hastalardan oluşan 338 kişilik bir amaca yönelik örnekte yapılan restospekitf kohort tipi çalışmada yatak basınç (dekübit)ülser kümülatif insidansı % 19.2 olarak saptanmıştır. Çalışmada: yüksek riskli hastaları tanımada risk değerlendirme ve korunmaya yönelik protokolllerin uygulanmasının basınç ülseri insidansı üzerine etkisini belirlemek; spesifik risk faktörleri ile basınç ülserleri arasında bir ilişki olma durumunu incelemek; ve yüksek riskli hastalarda korunma yöntemlerinin kullanılmasının basınç ülserlerinin önlenmesi konusundaki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çok değişkenli analizde, 3 çalışma hipotezine ait üç model yaratılmıştır. İlk modelde şuurda kapanma, inkontinans ve immobilite basınç ülserlerinin anlamlı belirteçleri olarak gösterilmiştir (p0.05). İkinci modelde toplam risk skoru hesaplanmış ve skordaki her bir birim artışı için basınç ülseri riskinin 1.869 kez (%95 GA= 1.519-2.298) arttığı saptanmıştır. Toplam skor ve diğer bakım hizmetleri kontrol edildiğinde A hastanesinde basınç ülser riski diğer hastanelerde yatan hastalar kıyasla 3.281 kez (%95 GA= 1.377-7.817) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In a retrospective cohort study of a convenience sample of 338 intensive care unit (ICU) patients and patients with femur fractures, cumulative incidence of pressure ulcers was found as 19.2%. The study was designed: to find the impact of a risk assessment on identification of high-risk patients, implementation of prevention protocols, and incidence of pressure ulcer development; to test whether there was an association between specific risk factors and pressure ulcer development; and, to find the impact of implementation of preventive measures on pressure ulcer development among high risk patients. In multivariate analysis, three models were created for three of the study hypotheses. In the first model, reduced consciousness, incontinence, and immobility were found to be significant predictors of pressure ulcer (p0.05). In the second model, total risk score was found to be associated with 1.869 times (%95 CI= 1.519-2.298) increased risk of pressure ulcer for each one unit of increment in the total risk score. After controlling for total risk score and other providers of care, Hospital A was found to be associated with 3.281 times (%95 CI= 1.377-7.817) increased risk of pressure ulcers among patients admitted to Hospital A compared with those admitted to other hospitals.