Ortaokul çağında depresyon, kaygı ve benlik saygısı düzeylerinin kardeş zorbalığını yordayıcı rolleri
The predictive roles of depression, anxiety and self esteem on sibling bullying in middle school
- Tez No: 926800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ortaokul çağında çocuk ve ergenlerin depresyon, kaygı ve benlik saygısı düzeylerinin kardeş zorbalığı yapma ve kardeş zorbalığına maruz kalma deneyimlerini yordayıcılığını incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ortaokul kademesinde öğrenim gören 692 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modeli ile tasarlanan bu araştırmada Yenilenmiş Kardeş Zorbalığı Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Çocuklar İçin Sürekli Kaygı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi IBM SPSS statistics 25 paket programı kullanılarak yapılmıştır. İlişkisiz örneklem t-testi sonuçlarına göre katılımcıların kardeş zorbalığı yapma davranışları cinsiyete göre farklılaşmazken kızların erkeklere kıyasla daha yüksek düzeyde kardeş zorbalığına maruz kaldığı görülmektedir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre kardeş zorbalığı deneyimleri, katılımcıların sınıf düzeylerine ve ebeveynlerinin eğitim durumlarına göre farklılaşmamaktadır. Basit doğrusal korelasyon analizi sonuçlarına göre katılımcıların kardeş sayısı ile kardeş zorbalığına maruz kalma deneyimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken kardeş zorbalığı yapma davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla beraber katılımcıların kardeş sırası ile kardeş zorbalığı deneyimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre depresyon, kaygı ve benlik saygısı düzeyleri kardeş zorbalığı yapma davranışlarının toplam varyansının %25'ini, kardeş zorbalığına maruz kalma deneyimlerinin toplam varyansının %41'ini açıklamaktadır. Sonuçlar ortaokul çağında depresyon, kaygı ve benlik saygısı düzeylerinin kardeş zorbalığı deneyimlerine dahil olmak için risk faktörleri olarak yer alabileceğini göstermektedir. Bu çerçevede kardeş zorbalığına yönelik önleme ve müdahale çalışmalarına çocuk ve ergenlerin psikolojik sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yönelik stratejilerin dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine the predictive power of depression, anxiety and self-esteem levels of middle school children and adolescents on their experiences of sibling bullying and being exposed to sibling bullying. The sample group of the study consists of 692 students studying at the middle school level in the 2023-2024 academic year. In this study, which was designed with a correlational research model from quantitative research methods, the Revised Sibling Bullying Scale, Depression Scale for Children, Trait Anxiety Scale for Children, Rosenberg Self-Esteem Scale and Demographic Information Form were used as data collection tools. Data analysis of the study was conducted using IBM SPSS statistics 25 package program. According to the results of the unpaired sample t-test, the participants' sibling bullying behaviors did not differ according to gender, while girls were exposed to higher levels of sibling bullying compared to boys. According to the results of one-way analysis of variance (ANOVA), sibling bullying experiences do not differ according to the grade levels of the participants and the educational status of their parents. According to the results of simple linear correlation analysis, there is no significant relationship between the number of siblings of the participants and their experiences of being exposed to sibling bullying, while there is a significant positive relationship between sibling bullying behavior. However, there is no significant relationship between the participants' sibling order and their experiences of sibling bullying. According to the results of hierarchical regression analysis, depression, anxiety and self-esteem levels explained 25% of the total variance of sibling bullying behaviors and 41% of the total variance of sibling bullying experiences. The results show that depression, anxiety and self-esteem levels may be risk factors for being involved in sibling bullying experiences in middle school age. In this framework, it is recommended that prevention and intervention studies for sibling bullying should include strategies to protect and improve the psychological health of children and adolescents.