Neural dynamics of adult-born dentate gyrus granule cells in a hippocampal microcircuit with multi-compartmental conductance-based neurons
Çok-bölmelı kondüktans-temelli nöronlarla kurulmuş bir hipokampal mikrodevrede yetişkin-kökenli dentat girüs granül hücrelerinin nöronal dinamikleri
- Tez No: 926805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Nöroloji, Biophysics, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hipokampus, uzun süreli hafıza oluşumu, depolanması ve konsolidasyonunun yanı sıra uzamsal yönelim ve navigasyon için de oldukça önemlidir. Hipokampus üç farklı katmandan oluşturur: Dentat Girus (DG), Cornu Ammonis (CA) ve Subikulum. DG, hipokampal işlev, örüntü ayrımı ve hafıza kodlamasında önemli bir rol oynar. Yetişkin-kökenli granül hücreleri (YK-GH) biyofiziksel ve işlevsel özelliklerini entegre ederek devrelere katkıda bulunur. Bu YK-GH'ler olgun GH'lere kıyasla önemli elektrofizyolojik farklılıklar gösterir: Yüksek uyarılabilirlik ve seyrek aktivite gösterirler. Bu tez, YK-GH'lerin farklı morfolojik özelliklerinin nöral yanıt özelliklerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çok-bölmeli kondüktans-temelli model, parametre seçimi sırasında toplanan bilgiler kullanılarak Python ortamında Brian2 modülü üzerinde tasarlanmıştır. Sonuçlarımıza göre, YK-GH'lerde morfoloji, hala gelişmekte olmalarına rağmen, olgun GH'lere kıyasla daha hızlı aksiyon potansiyeli kinetiği için optimize edilmiştir ve uyarılabilirlikteki farklılıklar, DG işlevinde, özellikle de örüntü ayrımı ve nöral plastisite gibi süreçlerde farklı rollere katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The hippocampus is crucial in long-term memory formation, storage, and consolidation, as well as spatial orientation and navigation. Three distinct layers constitute the hippocampus: the Dentate Gyrus (DG), Cornu Ammonis (CA), and Subiculum. The DG plays an important role in hippocampal function, pattern separation, and memory encoding. Adult-born granule cells (AdB GCs) contribute to circuits by integrating their biophysical and functional properties. These AdB GCs display important electrophysiological differences compared to the mature GCs: They are highly excitable and show sparse activity. This thesis investigates how the distinct morphological features of adult-born granule cells impact neural response characteristics. The multi-compartmental conductance-based model is designed on Python environment with Brian2 module, using the information gathered during literature survey. Based on the results, the morphology of AdB GCs are optimized for faster action potential kinetics compared to mature GCs even though they are still developing and The differences in excitability could contribute to distinct roles in DG function, particularly in processes such as pattern separation and neural plasticity.