Anne Sexton: 'İtirafçı Şair'
Anne Sexton a confessional post
  1. Tez No: 92683
  2. Yazar: DİLEK TÜFEKÇİ CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, şair Anne Sexton' in yaşamı ve yaşamının şiirlerine etkisi ele alınmıştır. Bu çalışma Giriş Bölümü'nden ve dört kısımdan oluşmaktadır. Giriş Bölümü'nde İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kadının toplumdaki yeri hem toplumsal, hem de edebi açıdan ele alınmıştır. Birinci Kısım'da Anne Sexton'in yaşamından bir kesit ve buna paralel olarak da şairin intihar ve şiir arasında yaptığı seçim değerlendirilmektedir. İkinci Kısım'da Sexton'in itirafçı bir şair olarak ortaya çıkışı ve itirafçı yönünün ilk üç şiir kitabındaki şiirlerine yansıması ele alınmaktadır. Üçüncü Kısım'da Sexton'in“Uyarlamalar”ı ile Grimm'in“Peri Masalları”nın tematik açıdan karşılaştırılması yapılmaktadır. Dördüncü Kısım'da ise, Sexton'in şiir dünyasında kadın olmanın kaderi irdelenmektedir. Çalışmamız itirafçı şiirin 20. yüzyıl edebiyatında oldukça önemli bir yere sahip olduğu, Sexton'in şiir otoriteleri tarafından konu olarak kabul edilmeyen konuları şiirlerinde kullandığı ve şiirle ilgilenen kitleleri etkilediği sonuçlarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study is intended to focus on the American poetess Anne Sexton's life and the influence of her life on her poetry. This study consists of an introduction and four parts. The introductory chapter traces the place of women in society after the World War II from the social and literary points of view. The first part deals with a part of Anne Sexton's life and her choice between suicide and poetry. The second part is concerned with the emergence of Anne Sexton as a confessional poet and the reflection of her confessional side in the poems of her first three books. The third part makes a comparison between Sexton's“Transformations”and Grimm's“Fairy Tales”from the thematic point of view. The fourth part examines the fate of being a woman in Sexton's poetical world. The study concludes that the confessional poetry has a very significant place in the 20th century literature, that Sexton has employed in her poems the subject matters which have never been accepted by the authorities of poetry as suitable subjects for poetry, and that she has influenced not only her contemporaries but also the masses interested in poetry.