Sahih-i Buhari'de tefsir rivayetleri ve değerlendirilmesi
The explanatory narrations in el Sahih al Bukhari and thers examinations
- Tez No: 92684
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
el-Buhârî'nin Sahîh'inde bir çok tefsir rivayetin mevcuttur. Sahîh'te geçen tefsir rivayetlerinde alışılmışın dışında bir üslup ve anlayış farklılığı göze çarpmaktadır. Buhârî, Sahîh'inde Hz. Peygamber (s.a.v.)'in hadislerini bablar halinde konu başlıklarına ayırmış ve kendinden önceki hadis edebiyatının bir özetini yapmıştır. Buhârî'nin Sahîh'inden önceki sünen kitaplarının babları arasında“tefsir”diye bir bölümün bulunmadığı bilinmektedir. el-Buhârî, Sahîh'ini diğer hadis kitaplarından farklı bir tarzda oluşturmuş ve hadis külliyâtı içine müstakil bir bölüm olarak“tefsir”i sokmuştur. Buna göre Sahîh'in ayırdedici özelliklerinden birisi de, bir hadis kitabı olmasına rağmen ansiklopedik bilgiler içermesidir. Ayrıca konu başlıklarında sıklıkla ayetleri kullanması, onun farklı olan diğer bir özelliğidir. Tefsirle ilgili rivayetlere müstakil bir bölüm ayıran Buhârî, çokça Kur'ân âyetlerini kullanmıştır. Bu durum Sahih'in karakteristik özelliklerinden bir diğeridir.
Özet (Çeviri)
It was known that there were some interpration rumours. İn Sahih al Buhârî. It has been seen inordinary differentation of style and understanding in interpretation rumours that found in Sahih. In his Sahih, Buhârî, separated the tradition of Hz. Muhammed (the prophet) to section and summarized the tradition literatüre which before him. It was known that the section which was called“the interpretation”has not found in tradition books which before Buhârî's Sahih. Buhârî had prepased his book in tashlan that differs from others, and had inserted“interpratation”in tradition heap as separate section. In spite of tradition book, the including of the Sahih the encyclopedic knowledge is one of the it is characteristics. In addition to assigment the interpratation rumours the separate section in his book, Buhârî had usually use attributed the verse of Koran it is one of other characterics of Sahih.