Wuthering Heights ve Jane Eyre adlı romanların olay örgüsü, kişiler ve ortak özellikleri bakımından değerlendirilmesi
The Evaluation of the novels called Jane Eyre and Wuthering Heights from the view points of plot, characters common features
- Tez No: 92685
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ WUTHERING HEIGHTS VE JANE EYRE ADLI ROMANLARIN OLAY ÖRGÜSÜ, KİŞİLER VE ORTAK ÖZELLİKLER BAKIMINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Nimet SAKA Danışman:Prof.Dr.Kemalettin YİĞİTER 1999-Sayfa:36 Jüri : Bu çalışmada amacımız, Ondokuzuncu Yüzyıl'ın önemli kadın yazarlarından Charlotte ve Emily Bronte kardeşlerin Wuthering Heights ve Jane Eyre adlı romanlarını olay örgüsü bakımından irdelemek, karakterlerin temel özelliklerini ve ortak olarak kullanılan sembolleri belirtmektir. Bunun yanısıra, yaşadıkları dönemi romanlarında yansıtıp yansıtmadıklarını da göstermeye çalıştık. Her iki yazar da olay örgüsünü gizem ve gotic özelliklerle renklendirmişlerdir, ancak bunu Charlotte Bronte daha başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Her ikisinin de gotic özelliklere yer vermesinin sebebi okudukları eserler arasında özellikle Alman yazarların gerilimli hikayelerinin yer alması ve küçükken teyzelerinin anlattığı ürkütücü hikayelerdir. Her iki yazarın da ortak olarak kullandığı sembol doğadır. Romanlarda tabiat ve tabii olaylar insanların ruhi durumunu ifade eder. Yağmur, fırtına, gökgürültüsü, şimşek gibi doğal olaylar üzüntüyü, mutsuzluğu ifade ederken, bahar, güneş, çiçekler de mutluluğu temsil eder.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT M.A.THESIS THE EVALUATION OF THE NOVELS CALLED WUTHERING HEIGHTS AND JANE EYRE FROM THE VIEW POINT OF PLOT, CHARACTERS AND COMMON FEATURES Nimet SAKA Supervisor: Prof.Dr.Kemalettin Yİ?İTER 1999-PAGE:36 Jury : The aim of this study is to research the plot, to determine the main features of the characters and common symbols of the novels, Wuthering Heights and Jane Eyre written by Emily and Charlotte Bronte, the women novelists of Nineteenth century. Besides, we tried to reveal whether they reflected the century they lived in or not. The authors colour the plot with mystery and gotic features, but Charlotte Bronte is more successful. Both of them used Gotic features becouse they had read German authers' distressing stories and listened fearful stories that their aunt had told them in their childhood. Nature is the common symbol that both authors used. Nature and natural events express psychology of characters. While the natural events like rain, thunderstorm, thunder, lightening flash symbolize sadness and unhappiness, spring, sun and flowers represent happiness.