Ateş çocuk dergisi'nin içerik analizi
Content analysis of Ateş children's magazine
- Tez No: 926846
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Edebiyat, insanların duygu ve düşüncelerini dil becerileri ile ifade etmeye yarayan sanat dalıdır. İnsanoğlu; edebiyat sayesinde bireyi, toplumu ve evreni daha iyi anlar ve anlamlandırır. Edebiyat, eğitsel işlevi sayesinde sınırları çok geniş bir kültürel mirası oluşturur. Bu mirasın en önemli taşıyıcılarından olan çocuklar için de edebiyat oluşturma anlayışı zamanla ortaya çıkmıştır. Çocuk edebiyatı kavramı bu ihtiyaç neticesinde oluşmuştur. Çocuk edebiyatı, çocukların dünyasına özel yazılmış onları eğlendirirken eğiten eserler bütünüdür. Çocuk edebiyatı unsurları; basit ve anlaşılır bir dille yazılmalı, eğitici ve zengin içeriklerle bezenmeli, çocuğun hayal dünyasını geliştirecek öge ve görsellerle dolu olmalıdır. Çocuklar için oluşturulan eserleri en iyi yansıtacak materyaller arasında çocuk dergileri ön sıralarda yer almaktadır. Çocuk dergileri, çocukların hayal dünyalarına açılan eğitsel ve eğlenceli materyallerdir. Çocuk dergileri üzerine yapılan çalışmaların çocuk edebiyatı tarihçesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmamıza konu olan Ateş çocuk dergisi de yayımlandığı dönemin çocuk dergiciliği anlayışını yansıttığı düşünüldüğü için değerlendirmeye alınmıştır. Ateş dergisi 1936-1937 yılları arasında toplam 52 sayı çıkarılmıştır. Derginin devam edeceği son sayılarında söylense de başka sayılarına ulaşılamamıştır. Dergi, dönemin tecrübeli gazetecisi Tahsin Demiray tarafından hazırlanmıştır. Metin türleri, yazar kadrosu, yerel ve evrensel haberler, eğitici ve eğlendirici yazıları ile dergi dikkat çekmektedir. Çalışmada nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın, örneklemini Ateş çocuk dergisinin tüm sayıları oluşturmaktadır. Doküman inceleme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Toplanan veriler nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi ile incelenmiştir. Ateş çocuk dergisinde yer alan içerik unsurları ve özellikleri nelerdir, sorusu araştırmanın temel problemidir. Ateş çocuk dergisinin dış yapı ve biçim özellikleri, derginin bilimsel gelişmelere yaklaşımı, evrensel ve gündelik yaşamı ele alış biçimi, derginin metin ve yazar dağılımları, dergide öne çıkan yaklaşımlar ve yaşam tarzının dergideki karşılığı, dergide mevcut öğretim programında yer alan Erdem-Değer-Eylem başlıklarına göre öne çıkan unsurların varlığı alt amaçlara ayrılarak incelemeye alınmıştır. Elde edilen veriler, alt amaçlara uygun şekilde analiz edilmiştir. Yapılan incelemede Ateş çocuk dergisinin dış yapı ve biçim unsurlarının çocuk dergiciliğine uygun nitelikler taşıdığı, bilimsel gelişmeleri okuyucuya ulaştırma hedefi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca derginin evrensel ve gündelik yaşama ait izleri taşıdığı, metin çeşitliliği ve yazar sayısı bakımından zengin olduğu, toplumsal ve yaşama ait izleri aktarma amacı olduğu görülmüştür. Ateş dergisi Erdem-Değer-Eylem başlıklarına göre incelenerek tespit edilen bulgular başlıklar hâlinde verilmiştir. Ateş çocuk dergisinin yapılan değerlendirmelere göre dönemin çocuk dergiciliği anlayışını yansıttığı gözlemlenmiştir. İdeal çocuk yetiştirme politikası ile uygun olarak çıkarılan Ateş çocuk dergisinin millî ve evrensel unsurları taşıyan, eğlendirirken öğretmeyi de ilke edinen bir yayıncılık anlayışı ile çıkarıldığı ve zengin bir içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Literature is a branch of art that helps people express their feelings and thoughts through language skills. Human beings, through literature, can have a better understanding and interpretation of individuals, society and the universe. Thanks to its educational function, literature creates a very wide cultural heritage. The concept of creating literature for children, who are the most important bearers of this heritage, has emerged over time. The concept of children's literature was formed as a result of this need. Children's literature is a set of works written specifically for the world of children that educate them while entertaining them. Elements of children's literature should be written in a simple and understandable language, should be adorned with educational and rich content and should be full of elements and visuals that will develop the child's imagination. Children's magazines are among the materials that reflect the works created for children, the best. Children's magazines are educational and entertaining materials that open the imagination of children. It is thought that studies on children's magazines are important for the history of children's literature. Ateş children's magazine, which is the subject of our study, was also taken into consideration because it was thought to reflect the understanding of children's magazines of the period in which it was published. A total of 52 issues of Ateş magazine were published between 1936 and 1937. Although it was stated in the last issues that the magazine would continue, no other issues were available. The magazine was prepared by Tahsin Demiray, an experienced journalist of the period. The magazine attracts attention with its text types, the authors team, local and universal news and educational and entertaining. Qualitative research model was used in the study. The population of the research consists of children's magazines, and the sample consists of all issues of Ateş children's magazine. Data was collected by document review method. The collected data were examined with content analysis, one of the qualitative analysis methods. The question“What are the content elements and features of Ateş children's magazine?”is the main problem of the research. The external structure and format features of Ateş children magazine, the magazine's approach to scientific developments, the way it deals with universal and daily life, the text and author distributions of the magazine, the prominent approaches in the magazine and the equivalent of lifestyle in the magazine, the titles Virtue-Value-Action in the current curriculum in the magazine was divided into sub-problems and examined. The obtained data were analyzed in accordance with the sub-problem headings. The analysis revealed that the external structure and the style of elements of Ateş children's magazine have the qualities suitable for children's magazine publishing and the magazine aimed to convey scientific developments to its readers. In addition, it has been determined that the magazine carries traces of universal and daily life, is rich in text diversity and number of authors, and aims to convey traces of social and life. Ateş magazine was examined according to the headings Virtue-Value-Action and the findings were given under headings. According to the evaluations made, it can be said that Ateş children's magazine reflects the understanding of children's magazines of the period. It can be thought that Ateş children's magazine, which was published in accordance with the ideal child raising policy, was published with a publishing approach that carries national and universal elements and adopts the principle of teaching while entertaining