65 yaş üstü ayak ağrısı olan bireylerde ağrının algılanması ve yaşam kalitesine etkisi
Perception of pain and its effect on quality of life in individuals over 65 years of age with foot pain
  1. Tez No: 926853
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET“65 Yaş Üstü Ayak Ağrısı Olan Bireylerde Ağrının Algılanması ve Yaşam Kalitesine Etkisi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2025. Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerde ayak ağrısının yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Yaşlı popülasyonda ayak ağrısının yaygınlığı ve bu ağrının günlük yaşam aktiviteleri, duygusal durum ve genel sağlık algısı üzerindeki etkileri belirlenerek, klinik uygulamalara yönelik öneriler sunulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Bu kesitsel çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi Kliniği'nde yatmakta olan 65 yaş üstü ayak ağrısı olan 120 hasta bireyden oluşan bir örneklem grubu kullanılmıştır. Katılımcılar, belirlenen kriterlere göre gönüllü olarak seçilmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Hastanın demografik verileri kayıt altına alınmış; ağrı ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-36, SRS-22 anketi, yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Yaşlılığı Algılama Anketi Kısa Formu kullanılmıştır. Anketler, katılımcılara yüz yüze uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde, Student t testi, Mann Whitney U testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri ve ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Perception of Pain and Its Impact on Quality of Life in Individuals Over 65 with Foot Pain”, Trakya University, Institute of Health Science, Health Science Department, Master Thesis, Edirne, 2025. Background and Aim: The objective of this study is to examine the impact of foot pain on the quality of life in individuals over the age of 65. By determining the prevalence of foot pain in the elderly population and its effects on daily activities, emotional status, and general health perception, the study aims to provide recommendations for clinical practice. Material and Methods: In this cross-sectional study, a sample group consisting of 120 patients over the age of 65 with foot pain, hospitalized in the Physical Therapy Clinic of Trakya University Medical Faculty Hospital, was used. Participants were selected voluntarily based on predefined criteria and included in the study. The patient's demographic data were recorded, and the SF-36, SRS-22 questionnaires, the Physical Activity Scale for the Elderly, and the Short Form of the Aging Perception Questionnaire were used to assess pain and quality of life. The questionnaires were administered face-to-face with the participants, and the data were analyzed. Statistical analyses included the Student's t-test, Mann-Whitney U test, Pearson and Spearman correlation analyses, and chi-square tests. A p-value of